aktualizováno 5. 6. 2007

Švýcarsko a Alsasko

29. 6. - 15. 7. 2007

Nově ke stažení a tisku:

Itinerář Mapy - orientační Mapy - podrobné 1 Mapy - podrobné 2
( PDF 1 MB) ( PDF 5 MB ) ( PDF 10 MB ) ( PDF 10 MB )

Kdo nemá možnost si vytisknout itinerář a mapy,
nechť mi dá vědět na richard.sykora@volny.cz
a já mu vše vytisknu černobíle.

.

POJIŠTĚNÍ
Švýcarsko není v EU! Na cestu je nutno se připojistit (zdravotní pojištění na cesty). Doporučuji také připojistit se i na odpovědnost za škody. Upozorňuji, že pokud byste se nabourali na kole bez helmy, tak vám pojišťovna nic neproplatí!
CESTA
Jedeme klimatizovaným autobusem s vlekem na kola. Během dne nám bagáž vozí autobus. Autobus může vézt indisponované jedince popřípadě ty, jejichž kolo utrpělo nějaký vážný defekt. Cyklistické trasy jezdíme podle itineráře a mapek, které si pokud možno stáhnete zde. Kdo nemá tuto možnost, nechť mi dá vědět a já mu zajistím potřebný počet mapek a itinerářů v černobílé podobě.
UBYTOVÁNÍ
Spíme v kempech ve vlastních stanech. Prosím o minimalizaci počtu stanů. Jednak místa v kempech bývá málo a pak kalkulace ubytování je udělána pro 2 osoby ve stanu. Je-li někdo lichý, zkuste se s někým dalším domluvit, nebo mi dejte vědět a já zprostředkuji. Potěšující je, že celkem 6x nebudeme balit, protože spíme na stejném místě jako předchozí noc.
JÍDLO
Jídlo si vozíme s sebou v autobuse v přepravních bedýnkách (krabicích). Nevozte však balenou vodu, minerálky apod. (ať se tam vejdeme). Cestou v autobuse bude k dostání pivo, nealko nápoje čaj, káva, inst. polévky. Pečivo, máslo, ovoce apod. je možno průběžně doplňovat z místních zdrojů. Prosím o minimalizaci stále vzrůstajících zásob potravin. Ať se do autobusu vejdeme. Bude nás tentokrát o pár víc.
VYBAVENÍ KOL
Budeme jezdit převážně po asfaltových cestách. Některé krátké úseky mohou však být na šatolině. Kola je nutno mít v dobrém stavu. Zvláště pak: seřízené brzdy, nové špalíky do brzd nebo náhradní s sebou! Pláště v dobrém stavu, náhradní duše, lepení, nářadí, pumpičku, svítilny a blikačky do tunelů, náhradní dráty a jiné potřebnosti dle slabin vašeho kola. Helmy samozřejmě s sebou!
BOTY A OBLEČENÍ
Vezměte si vhodné oblečení a obuv do vysokých hor, případně teleskopické hůlky.
LÉKÁRNIČKA
Každý by měl mít u sebe na kole dezinfekci, sterilní obvaz a náplasti. Dále je vhodné mít s sebou ještě paralen nebo acylpirin, popřípadě živočišné uhlí.
PENÍZE
Švýcarské franky a eura budete potřebovat jenom na drobnosti (potraviny, víno, sýry a vstupy). Z rozpočtu bude hrazena lanovka na Mannlichen a vstupné na Maginotovu linii. Ne však vláček na Jungfraujoch. Ten stojí (v případě skupiny 10 lidí) 52 euro/os.! Vzhledem k tomu, že cena je vysoká a nevíme, zda bude počasí takové, aby to stálo opravdu za to, tak jsem náklady na vláček do rozpočtu nezahrnul. Měl by však jít zaplatit v eurech. Tak pokud máte doma nějakou rezervu, vezměte si ji s sebou. Kdy se vám ještě naskytne taková příležitost? Konzumaci nápojů v autobuse budete platit v korunách.
DOKLADY
Do Švýcarska (není v EU) je lepší mít platný cestovní pas. Podle některých informací akceptují i občanku se strojově čitelným kódem.


Z bývá už jen vzít si s sebou nějaké nerozbitné skleničky na víno a kdo má, tak hudební nástroj a samozřejmě dobrou náladu!
Dostatek příležitostí ke koupání je zajištěn. Už jen aby nám pěkně svítilo sluníčko!


Program


(1) 29.6. pá:

Přesun

Sraz u klubovny:
(roh ulic Děkanská vinice I a Pujmanové)
18:00 NAVAZOVÁNÍ KOL
Odjezd autobusu: 20:00 670 km / 11-12hod.
Příjezd : 7:30 Forcela Livigno

Nocleh: autobus


mapa podrobná: 01, orientační:(3)

(2) 30.6. so:

St. Moritz

Příjezd do sedla: 7:30 ODVAZOVÁNÍ KOL

Začneme výsadkem v sedle Forcela Livigno. Sjedeme ke křižovatce s hlavní silnicí a vystoupáme do sousedního sedla Passo del Bernina. Sedlem projíždí známý Berninaexpres. Horská železnice překonává značné převýšení spirálovitými tunely a viadukty. My se k železnici připojíme u jezera Lago Bianco a spolu s ní budeme sjíždět dolů, k St-Moritz. Ten krásný ledovec po pravé straně se jmenuje Morteratchgletscher. Cestou mineme spodní stanici kabinky na vrchol Diavolezza. Pokud bude nádherné počasí a nebudete moci odolat, můžete se nechat vyvézt až do výšky 2973 m n m. Času je dost a není kam spěchat.
Projedeme známým horským střediskem St-Morit. Po silnici okolo jezer Lago da Silvaplana a Lago da Segl dojedeme až k místu zlomu - do sedla Maloja. Zde, uprostřed horské přírody, budeme kempovat.

...
Berninapass - Lago Bianco

... ...
St-Moritz , Lago da Silvaplana, camping Maloja

Nocleh: Camping Maloja, Maloja, ŠVÝCARSKO, T: +41 (0)81 824 31 81


mapa: 02, (3)

(3) 1.7. ne:

Valle Bregaglia

Ze sedla Passo Maloja se na kolech spustíme serpentinami do údolí Valle Bregaglia.Podél řeky Mera dojedeme až ke břehům jezera Lago di Como.
Hluboké a táhlé údolí je lemováno třítisícovými vrcholy. Jen kousek před italskými hranicemi je, na malé plošince ve svahu, malebně umístěna vesnička Soglio. Za malou zastávku stojí vodopád Cascata Fraggia. Narazíme na něj po pravé straně, před městečkem Chiavenna. Nezapomeňte, že z Chiavenny lze jet po vedlejší silnici na druhém břehu řeky!
Kdo dorazí včas do kempu, může se oddávat koupání v teplých vodách jezera Lago di Como.

.... Soglio
Passo Maloja

... ...
Chiavenna, Cascata Fraggia, camping Gardenia

Nocleh: Camping Gardenia, Via Case Sparse 164, Domaso, ITÁLIE,Tel. +39 (0)344 962 62


mapa: 03, 04, 05, (4)

(4) 2.7. po:

Lago di Como

Sraz v Luganu: 15:00 Navazování kol
Odjezd autobusu: 17:00 45 km
Příjezd do kempu: 18:00 kola necháme na vleku

Na kolech budeme pokračovat po břehu Lago di Como, přes městečko Gravedona, až do Menaggia. Odtud se krátkými serpentinami přehoupneme přes kopec k jezeru Lago di Lugano. Nezapomeňte odbočit na vedlejší silnici kousek za nejvyšším místem nad Menaggiem! Hned na začátku jezera, u městečka Porlezza, by mělo být vhodné místo ke koupání.
Cestou do Lugana se můžeme kochat výhledy na dominantu jezera - strmě se vypínající pahorek San Salvatore. Opět překročíme hranice do Švýcarska.
Ve městě, na parkovišti před Carefourem, navážeme kola, nakoupíme a přesuneme se autobusem do kempu na břehu Lago Maggiore.

Varianta pro zdatné cyklisty: dojet na kole až do kempu (viz. mapa 06). Celkem: 80 km a 450 m převýšení

... ...
Gandria, Lago Lugano, Gandria

... ...
večerní Lugano, San Salvatore, Locarno - Lago Maggiore

Nocleh: Campeggio Verbano, via Lido, Tenero, ŠVÝCARSKO,T: +41 (0)91 745 10 20


mapa: 06, 07, (5)

(5) 3.7. út:

Valle Maggia
! NEBALÍME !  

Odjezd autobusem: 9:00 30 km
Odvazování kol: 10:00  

U Locarna ústí do jezera dvě údolí: Maggia a Verzasca. Využijeme toho, že máme navázaná kola a necháme se vyvézt do Bignasca v údolí Valle Maggia. Z Bignasca můžeme na kolech popojet ještě o kousek výše, údolím Val Bavona k vodopádu Cascata Foroglio, popřípadě ještě dále, do některé z malebných, horských vesniček. Rozhodně se nemusíme bát vystoupat do zapomenuté vesničky Foroglio. Cesta zpět údolím Valle Maggia pak již bude nenáročná. Cestou se můžeme kochat tvary ledovcového údolí a věnovat se koupání v tůních.
Před vesničkou Maggia, na kraji soutěsky po pravé straně, se je vodopád s tůní: Cascata (Salto) Maggia. Kousek před Locarnem se pak nachází další, krásné místo ke koupání: tůně Ponte Brola. Zde se dá příjemně strávit zbytek dne.

Varianta pro zdatné cyklisty: na kole údolím tam a zpět. Celkem: 80 km a 450 m převýšení

.... ....
Vale Maggia, Cascata Maggia, Cascata Foroglio

...
Foroglio , Ponte Brola

... ...
Ponte Brola

Nocleh: opět Campeggio Verbano


mapa: 06, 07, (5)

(6) 4.7. st:

Valle Verzasca
! NEBALÍME !  

v kempu: večer NAVAZOVÁNÍ KOL

Vyjížďka do "zapomenutého" údolí Val Versasca vede okolo impozantní, 220 m vysoké, betonové hráze přehradního jezera Vogorno. V údolí najdeme rázovité vesničky jako např. Lavertezzo a nebo Sonogno. U Lavertezza je krásný středověký mostek a tůně ke koupání.
Komu zbude čas a chuť, může si ještě zajet do Bellinzony. Historické město s hradem je památkovou rezervací Unesco.

Varianta pro zdatné cyklisty: okruh na mapce 06, značeno čárkovaně (varianta) Celkem: 60 km a 1200m převýšení.

... ...
Lavertezzo

... ...
Bellinzona

Nocleh: opět Campeggio Verbano


mapa: 08, (5), (6)

(7) 5.7. čt:

Sustenpass

Odjezd autobusu: 9:30 90 km / 2hod.
Příjezd na St. Gothardpass: 11:30 zastávka - vyhlídka
Příjezd na Sustenpass: 12:30 ODVAZOVÁNÍ KOL
Příjezd na Aareschlucht: 16 -17 pěší prohlídka
Příjezd do kempu: 18:00  

Aareschlucht: otevřeno 8 - 18 hod.
vstupné pro skupinu od 6 os.: 6,- CHF

Tento den nás čeká přesun autobusem na severní stranu Alp. Cestou se krátce zastavíme na vyhlídku v St. Gotthardpassu. Za sedlem, u městečka Andermatt, budeme projíždět Schöllenenslchuchtem. Touto soutězkou prochází stará i nová silnice, odvážně vedená mezi skalními stěnami soustavou tunelů a mostů (Teufelsbrücke) . Pokusíme se zde krátce zastavit. Jinak se budeme alespoň koukat z okna.
Kola však odvážeme až v dalším sedle Sustenpass. Odtud budeme sjíždět serpentinami s výhledy na ledovec Steingletscher. V zatáčce odbočuje pohodlná cesta k ledovci. Ten kousek (cca 1,5 km) zajížďky bude jistě stát za to. Kde jinde můžete přijet na kole až téměř k čelní stěně ledovce?
Po silnici dojedeme až do Innertkirchenu. Kousek za obcí se nachází Aareschlucht - asi 1,5 km dlouhá soutěska řeky Aare. Úzkou průrvou s kolmými, skalními stěnami prochází, na traverzách zavěšený, ocelový chodník. Vhodnější bude nejprve si prohlédnout soutěsku (dokud je více světla) a pak teprve zajet do kempu. Využijte skupinové vstupné dle individuální dohody na místě.

... ...
Teufelsbrücke, Sustenpass, Steingletscher

... ...
Aareschlucht, camping

Nocleh: Camping Aareschlucht, Innertkirchen T: +41(0)33 971 53 32


mapa: 09, 10, (6)

(8) 6.7. pá:

Rosenlauital

Malebným údolím Rosenlauital prochází úzká silnička. Povede nás pod severní stěnou Eigru, přes Grosse Scheidegg do Grindelwaldu. Cestou mineme Rosenlauislucht (možnost krátce nahlédnout). Rozhodně však nesmíme vynechat krátkou odbočku k ledovci Oberer Grindelwaldgletscher. Bylo by škoda nevyužít příležitosti a nepohlédnout z blízka do tváře ledovce, plazícího se mezi vyhlazenými skalními stěnami.
Pouze kdyby zbýval ještě čas, můžete se z Grindelwaldu vydat ke Gletschersluchtu, pod ledovcem Unterer Grindelwaldgletscher a využít tak další příležitost projít se po vysutém chodníku nad burácející ledovcovou řekou. Jinak se sem můžeme ještě podívat v následujících dnech.
Tato etapa je nejnáročnější, ale také (při dobrém počasí) nejúchvatnější. Bylo by škoda ji nejet. Kdo by se na to necítil, může ji objet s autobusem. Měli bychom však už být dostatečně rozešlapáni na to, abychom to bez problému zvládli.

... ...
Reichenbachfall, Rosenlauital, Rosenlauitalslucht

.. ..
Rosenlauital, Grosse Scheidegg

... ...
Oberer Grindelwaldgletscher

... ...
Gletscherslucht, camping Schützenbach

Nocleh: Camping Schützenbach
Ch. + H. von Allmen, Lauterbrunnen
T : +41(0)33 855 12 68


mapa: 10, (6)

(9) 7.7. so:

Jungfraujoch
! NEBALÍME !
Volný den budeme věnovat pěší turistice. V případě nepříznivého počasí můžeme program operativně zaměnit s následujícím dnem. V případě pěkného počasí je vhodné si přivstat a k lanovce vyrazit co nejdříve, aby vláček na Jungfraujoch nebyl o víkendu beznadějně vyprodán. Navíc, ráno a dopoledne jsou nejlepší výhledy!

Odchod z kempu na vlak: 7:30 7:50 8:20 1,2 km, kupování jízdenek
Odjezd vlaku z Lauterbrunnen: 7:55 8:20 8:45  
Příjezd do Wengen: 8:09 8:34 8:59 pěšky, kupování jízd., cesta lanovkou
Männlichen: 8:30 8:55 9:20 pěšky Männlichen - K. Scheidegg: 1:30
Odjezd vlaku z K. Scheidegg: 10:15 10:45 11:15 ... interval 0:30
Jungfraujoch: 11:07 11:37 12:07 ... pobyt 1 - 1:30
Odjezd vlaku z Jungfraujoch: 12:45 12:45 13:15 ... interval 0:30
Příjezd do Kleine Scheidegg: 13:05 13:35 14:05 ... pěšky do Grindelwaldu 3:00
Odjezd autobusu z Grindelwaldu: 17:30 17:30 17:30 od stanice lanovky
Příjezd do kempu: 18:00 18:00 18:00  

Nejprve pojedeme vláčkem z Lauterbrunnen do Wengen. Odtud pak vyjedeme kabinkovou lanovkou na vrchol Mannlichen. Od horní stanice uděláme odbočku na samý vrchol (pěkné rozhledy). Při sestupu ke stanici vláčku Kleine Scheidegg se můžeme kochat panoramatem masivu Jungfrau a Eigru i pohledy do ledovcového údolí Lauterbrunnental.
Za pěkného počasí bude stát za to vyjet vláčkem z Kleine Scheideggu až na Jungfraujoch, nejvyšší evropskou žel. stanici (3454 m.n.m.) Vláček, strmě stoupá dlouhými tunely ve skalním masivu Eigru a cestou zastavuje ve vytesaných vyhlídkových oknech. Na konečné stanici jsou krásné výhledy na největší alpský ledovec Grosse Aletschgletscher. Také je tu možno prolézat chodby, vykutané v ledovci (tzv. ledový palác), podívat se na vyhlídku u observatoře, nebo se projít po ledovci k nedaleké horské útulně a zpět. Cena jízdenky je 52 euro pro skupinu 10 osob.
Po návratu vláčkem na Kleine Scheidegg budeme pokračovat pěšky dolů. Cesta Eigertrail vede suťoviskem pod severní stěnou Eigru. V závěru se pak stáčí nad Gletschersluchtem a vede do Grindelwaldu.
Kdo nestihl den před tím a zbývá mu čas, má tu ještě příležitost se podívat na Gletscherslucht. Výlet ke Gletschersluchtu je dobrý typ pro případ horšího počasí, nebo pro toho, kdo nejel na Jungfraujoch.

...
cestou z Mannlichenu (vpravo Lauterbrunnental)

...
vláček na Jungfraujoch, Jungfraujoch - vyhlídka na Grosse Aletshgletscher


Nejvýše položená žel. stanice - Jungfraujoch

...
Jungfraujoch - ledový palác

Nocleh: opět Camping Schützenbach


mapa: 10, (6)

(10) 8.7. ne:

Lauterbrunnental
! NEBALÍME !

Večer: NAVAZOVÁNÍ KOL

Program tohoto dne aktuálně upravíme podle počasí i toho, co jsme předešlé dny nestihli.
Údolí Lauterbrunnental připomíná svým tvarem norské fjordy. Z kolmých stěn údolí vymodelovaného ledovcem, spadají vodopády Staubbachfall a Trummelbachfall.
Na kole můžeme dojet až do závěru údolí a vydat se na krátký výlet k vodopádu Staubbachfall. Od vodopádu pak lze ještě pokračovat pěšky výše nad soutěsku a kochat se výhledy na údolí i mohutné stěny čtyřtisícovek. Není kam spěchat.
Jinou možností je (pokud se nedařilo v minulých dnech) vyjet autobusem do Grindelvwaldu a udělat si pěší výlet ke Gletschersluchtu (Unterer Grindelwaldgletscher).

...
Lauterbrunnental

...
Trummelbachfall a Staubbachfall

Nocleh: opět Camping Schützenbach


mapa: 11, (2)

(11) 9.7. po:

Luzern a Rýnské vodopády

Odjezd autobusu: 9:00 85 km / 1,5 hod.
Příjezd do Luzernu: 10:30 zastávka - prohlídka
Odjezd autobusu: 12:00 110 km / 2 hod.
Příjezd do Schaffhausenu: 14:00 prohlídka vodopádů
Odjezd autobusu: 15:00 150 km / 3 hod
Příjezd do kempu: 18:00 kola na vleku

Tento den nás čeká přesun autobusem do Alsaska. Cestou se zastavíme v Luzernu a u Rýnských vodopádů.
V Luzernu si prohlédneme historické jádro i nejstarší krytý dřevěný most v Evropě ze 14. stol - Kapellbücke. Požár v roce 1993 zničil téměř celý most včetně překrásných stropních obrazů, ale chlouba města byla v rekordním čase znovu postavena. Z druhého krytého mostu Spreuerbrücke se naskýtá krásný výhled na Staré město a hradby Museggmauer s devíti věžemi. Svou délkou 870 m se řadí k nejlépe dochovaným hradbám ve Švýcarsku. Historické jádro města tvoří Vinný trh Weinmarkt a Obilný trh Kornmarkt s radnicí a měšťanskými domy zdobenými freskami.

.. ..
Luzern - Kapellbücke, Museggmauer

Cestou dále se ještě krátce zastavíme u Rýnských vodopádů - Rheinfall . Řeka, která je v tomto místě široká přes 140 m, padá z výšky 24 m. Je to největší podobný vodopád v Evropě. Od zámku Schlos Laufen je krásný pohled do rozbouřených vod.

.. ..

Večer dojedeme do Eguisheimu, malebného městečka v Alsasku. Večer bude stát za malou procházku úzkými uličkami historického centra. Z Kempu je to jen kousek pěšky.

.. ..
Eguisheim

Nocleh: Le Camping Les 3 Châteaux ,10. rue du Bassin, Eguisheim, FRANCIE,T: +33 (0)3 89 23 19 39


mapa: 12, (2)

(12) 10.7. út:

Vosges
! NEBALÍME !

Odjezd autobusu: 9:00 50 km / 1, 25hod.
Příjezd na Grand Ballon: 10:15 Odvazování kol

Opět využijeme toho, že máme navázaná kola a necháme se vyvézt autobusem na pohoří Vosges.
Výsadek provedeme v oblasti plochého vrcholu Grand Ballon (1424). Odtud budeme pokračovat po mírně zvlněném, travnatém hřebenu s výhledy do kraje (Route des Cretes). Z Col de la Schlucht silnice klesá serpentinami k Munsteru. Odtud dojedeme již širokým údolím až do Colmaru. Trasu si rozvrhněte tak, aby vám vyšel čas i na prohlídku města.
Malebný Colmar, s hrázděnými domy podél kanálů, je centrem alsaského vinařství. Kdo bude chtít, bude si moci ještě večer zajet do centra (nasát atmosféru podvečerního města ... a možná i trochu toho vína). V Colmaru je mimo jiné k vidění katedrála St-Martin nebo vzácný Isenheimský oltář M. Grünewalda v Muzeu Unterlinden (na mapce centra v místě označeném č. 40, otevřeno 9-18, 7 Euro). Bez povšimnutí asi nezůstanou ani krámky s vínem či cukrovinkami. Podrobnější infornmace o zajímavostech v Colmaru a okolí najdete na separátním listě.

Varianta : trasa okolo jezera Lac Blanc (cca +10 km a 250 m převýšení)

...
Le Grand Ballon, Le Hohneck

...
Route des Cretes, Lac Blanc

... ...
Colmar

Nocleh: opět Le Camping Les 3 Châteaux


mapa: 13, 14, (2)

(13) 11.7. st:

Vinná stezka

Další etapa nás povede z Colmaru podhůřím Vosges mezi vinicemi. Cesta, která kopíruje úpatí, nabízí přehlídku malebných vesniček s hrázděnými domky a vysokými kostelními věžemi jako např.Mittelwihr, Riquewihr, či Ribeauville. Podél vinic dojedeme až do Obernai. Cestou bude jistě příležitost navštívit nějaký ten vinný sklípek.
Víno se v Alsasku pěstovalo už před koncem prvního tisíciletí. Zdejší vinařství pak svého vrcholu dosáhlo během 16. století. Další zlaté období alsaských vín začíná až po první světové válce. Podle vinařského zákona musí být zdejší vína plněna do speciálních lahví - alsaských fléten. Místní vína mají označení původu (tzv. AOC). Apelace Crémant d´Alsace značí šumivá vína .

Zdatní cyklisté si mohou udělat zajížďku na hrad le Haut Koenigsbourg nebo klášter le Mont Ste-Odile.

.. ..
Colmar

... Mittelwihr
Ribeauville

...
Riquewihr

Nocleh: CAMP MUNICIPAL LE VALLON DE L'EHN, 1, rue de Berlin , Obernai , T: +33 (0)3 88 95 38 48


mapa: 16, (2)

(14) 12.7. čt:

Parlament a Maginotova linie
! NEBALÍME !

Odjezd autobusu z kempu: 8:30 30 km / 0,5 hod.
Příjezd k parlamentu: 9:00 prohlídka
Oběd: 12:30  
Odjezd autobusu na Maginotovu linii: 13:30 60 km, kupování lístků
Ppříjezd do Schoenenbourgu: 15:00 prohlídka Maginotovy linie
Příjezd do kempu: 18:00  

Tento den je "exkurzní". Ráno vyrazíme autobusem na prohlídku Evropského parlamentu. čeká nás odborný výklad, diskuse s poslancem EP p. Vlasákem (ODS), z gelérie shlédneme hlasování a budeme se moci naobědvat v parlamentní kantýně. (5 -12 Euro).

...

... ...
Europa parlament

Odpoledne budeme pokračovat autobusem do Schoenenbourgu. Čeká nás tu Maginotova linie. Prohlédneme si systém pevností, propojený podzemními chodbami. Na rozdíl od toho našeho, budovaného těsně před 2. svět. válkou, byl tento francouzský dokončen a plně funkční. Budeme tedy moci srovnávat.

... ...
la Ligne Maginot

Nocleh: opět CAMP MUNICIPAL LE VALLON DE L'EHN


mapa: 15,16, (2)

(15)13.7.pá:

Strasbourg

Ráno je možno vyjet autobusem na prohlídku kláštera Momt St-Odile. Záleží na dohodě.

Vyrazíme na kolech přes Rosheim. Do Strasbourgu dojedeme po cyklostezce, vedoucí podél kanálu Canal Bruche.
Cesta není náročná a tak nám zbude dost času si prohlédnout historické jádro Strasbourgu. Popis Strasbourgu najdete na separátním listě.
Kemp je nadosah od centra a tak se přímo nabízí možnost strávit večer v některé z příjemných restaurací v Petit France.
Připomínám, že tento den je také poslední příležitostí si něco nakoupit, neboť zítra je státní svátek a bude všude zavřeno!

... ...
Rosheim, Strasbourg - katedrála, Parlament

... ...
Strasbourg - Petit France

Nocleh: Camping LA MONTAGNE VERTE, 2 Rue Robert Forrer Strasbourg,T: +33 (0)3 88 30 25 46


mapa: 16, 17, (2)

(16) 14.7. so:

Canal Marne

Ráno všichni zabalíme a naložíme věci do autobusu.
(Né jet do města a pak balit)

Navazování kol v kempu: 16:00 Navazování kol
Odjezd autobusu z kempu: 17:00 50 km / 1hod.
Příjezd autobusu na parkoviště: 18:00 Plan Incline
Navazování kol : 19:00 Plan Incline
Odjezd autobusu do Prahy: 20:00 670 km / 10hod.

Dopoledne se můžeme podívat na oslavy dobytí Bastily. Ve slavnostně vyzdobeném centru Strasbourgu bude oslava jistě mohutná, ostatně jako všude jinde ve Francii. Určitě to bude zajímavé srovnání toho, jak se "slaví" státní svátek u nás a jak tady.

Pro toho, kdo by chtěl strávit celý den ve Strasbourgu je tu možnost navázat odpoledne kola na autobus. Nutno oznámit předem!

... ...
Oslavy 14. července

Ti, co budou mít města již dost, mohou vyrazit na závěrečnou cyklistickou trasu. Trasa je sice dlouhá, ale bude již v oddychovém duchu. Vede po rovině podél kanálu Canal Marne-Rhin a máme čas až do večera. Cyklostezkou dojedeme do Saverne (zámek). Odtud budeme ještě pokračovat k místu Plan Incline de St-lous Arzewiller (výtah pro lodě). Zde nás na parkovišti bude očekávat autobus. Navážeme kola a vydáme se na zpáteční cestu do Prahy.

Varianta pro zdatné cyklisty: odbočka ke hradu Haut Barr.

.. ..
Canal Marne - Rhin, Plan Incline de Arzwiller, Haut Barr

Nocleh: autobus


(17) 15.7. ne:

Příjezd do Prahy: 6:00 -7:00  http://www.volny.cz/richard.sykora