Aktualizováno 18. 3. 2009

Itinerář k tisku: PDF (1MB) (300 KB)

Mapy k tisku: PDF (1MB) (5 MB)

Navážeme na naši minulou cestu do Solné komory. Vydáme k neméně krásným jezerům, ležícím jen o trochu nížeji.
Navštívíme velká i malá jezera, prohlédneme si malebná městečka i venkovské kostelíky, projedeme se mezi kvetoucími loukami, okolo zemědělských usedlostí a možná se vyvezeme parní zubačkou až na vrchol s nádhernými výhledy na okolní jezera. Také se neopomeneme zastavit v soutěsce či u vodopádu. To vše během tří májových dnů.
Proti případné nepřízni počasí se pojistíme pohodlím turistické ubytovny s polopenzí.

Pozorně sledujte mapu a zbytečně nejezděte po hlavních silnicích! Maximálně využívejte cyklostezky jež jsou v mapě značeny modrými a zelenými tečkami.

mapa: (1) (2) (3)

(1) 8.5. pá:

Almsee - Ebensse
Sraz u klubovny : 00:00 NAVAZOVÁNÍ KOL
Odjezd: 01:30 330 km / 5 hod.
Příjezd k Almsee : 6:30 ODVAZOVÁNÍ KOL

Začneme výsadkem u jednoho z menších jezer v oblasti - Almsee. Ledovcové jezero pod strmými svahy Totes Gebirge je obklopeno nádhernou přírodou. Při mé návštěvě v 90. letech mě naprosto šokovalo množství bobrů, kteří zde ve velkém likvidovali vzrostlé stromky.
Než se vydáme dolů, bude dobré se trochu rozhlédnout po okolí. Z druhé strany jezera jsou pěkné výhledy na vodní hladinu s bílými štíty v pozadí. Také je možno si udělat odbočku do vedlejšího údolí, k Almtaler Hütte a zpět.
Dnešní trasa není nijak náročná a času je dost.

... Almsee
Almsee -Totes Gebirge

Těsně před Grünau im Almtal nepřejíždějte po hlavní silnici mostek, nýbrž odbočte doleva, na vedlejší (viz. cyklostezka značená v mapě modrými tečkami)!

Převážně po vedlejších silnicích pak budeme pokračovat krajinou mezi loukami a zemědělskými usedlostmi až do Gmundenu, na břehu Traunsee.
Město Gmunden se středověkým centrem je vstupní bránou do oblasti Solné komory. V dávné době sloužilo jako překladiště soli z dolů v Hallstattu. U řeky, která vytéká z jezera Traunsee stojí dodnes budova postavená ještě Habsburky, jež sloužila jako celní úřad a kde se vybíralo clo za vyváženou sůl. O dřívějším bohatství města svědčí radnice podobná zámečku ze 16. století s nádhernou zvonkohrou. Zajímavý je i gotický farní kostel, jež byl zbarokizován, s vyřezaným hlavním oltářem.
Malebnou dominantou jezera je vodní zámek Schloss Ort ze 17. stol. - dnes hotel.

... Gmunden
Gmunden - Schloss Ort

Z Gmundenu budeme pokračovat podél jezera Traun až do Ebensse. Souběžně s poměrně frekventovanou silnicí vede cyklostezka nebo pruh pro cyklisty. Snad to tedy bude pro nás snesitelné. Jinak je to cesta pohledově velmi pěkná.

... Traunsee

Cestou nás jistě zaujme Traunkirchen, malebně ležící na malém poloostrově. Na skále vyčnívající z jezera tu trůní farní kostel s osmibokou věží. Původně zde stál ženský klášter založený brzy po roce 1020. Nejkrásnější částí barokního interiéru s pěti oltáři je originální rybářská kazatelna z roku 1573.

... Traunkirchen

Nocleh: Jugendherberge Ebensee, Rindbachstrasse 27


mapa: (6) (4) (5)

(2) 9.5. so:

Attersee
ZÚSTÁVÁME

Po vedlejší silničce dostoupáme k jezerům Langbathsee. Nejdříve nás čeká přední (Vorderer Langbathsee) a za ním pak ještě o něco menší, zvané zadní (Hinterer Langbathsee). Jezero je malebně položené v ledovcovém karu se strmými, vápencovými stěnami. Stoupání vpravo nad jezero, na lesnatý hřebínek, je nejobtížnější částí trasy. Cesta v tomto úseku bude zřejmě šatolinová nebo štěrková. Úsek však není dlouhý a cestou se budeme moci těšit z výhledů do údolí s jezerem.

... Hinterer Langbathsee
Vorderer Langbathsee

Postupně sjedeme do vesničky Steinbach. Odtud nás silnice povede po břehu jezera Attersee do Weissenbachu. Zde je možno si udělat malou odbočku (asi 3,5 km dále podél jezera) do Burggrabenklammu - úzké soutěsky potoka. Návrat zpět je pak stejnou cestou.

... Attersee
Steinbach

... ... Burggrabenklamm
Nixenfall

Po té, co ve Weissenbachu opustíme břehy jezera Attersee, dorazíme po cca 2,5 km k parkovišti. Odkud vede pěší odbočka vpravo, přes řeku k vodopádu Nixenfall.
Dále pak silnicí mezi kopci dojedeme až do údolí řeky Traun.
Podél Traunu doporučuji jet po cyklostezce, vedoucí po pravém břehu řeky (nutno přejet mostek o kousek výš proti proudu)!
Po klidné cestě tak lze dojet až těsně před Ebensee. Po přejetí dalšího mostku (u železniční zastávky) je dobré pokračovat po vedlejší silnici, vedoucí po levém břehu řeky.

... Ebensse
Traun

Nocleh: opět Jugendherberg Ebensee


mapa: (6) (5) (7)

(3) 10.5. ne:

Wolfgangsee
BALÍME
Sraz u autobusu:: 14:30 NAVAZOVÁNÍ KOL
Odjezd autobusu :: 15:30 360 Km / 5 hod.
Příjezd do Prahy:: 20:30

Vyrazíme proti směru naší včerejší trasy. Budeme ale pokračovat dále, proti toku řeky Traun, až do Bad Ischlu. V tomto místě se tak protneme s naší loňskou trasou. Vřele doporučuji zmrzlinu - mají ji tu opravdu výbornou!

Bad Ischl - věhlasné lázeňské město ve stylu biedermaier, je bývalým letním sídlem císaře Františka Josefa I. Úzkými uličkami s nádherně upravenými domy s květinovou výzdobou, s malými obchůdky, kavárničkami a cukrárnami se dostaneme až k Císařské vile, jež je přístupná veřejnosti a v níž se po dlouhá léta scházela politická i kulturní elita. Ve městě pobývali věhlasní skladatelé jako Strauss, Lehár, Brahms a další.

... Wolfgangsee
Bad Ischl - Císařská vila

Pokud bude hezké počasí a již máte Bad Ischl prohlédnutý, neváhejte a pokračujte do St. Wolfgangu.
Přímo od promenády podél jezera se tu můžete vyvézt parní zubačkou Schafbergbahn až na vrchol Schafberg (1783 m n m.). Odtud jsou úchvatné výhledy do všech stran, na celkem 5 jezer ( Wolfgangsee, Attersse, Mondsse, Irrsse a Fuchlsee) i na mohutné vrcholy Alp, jimž vévodí Dachstein.
Odjezd z St Wolfgang: 11:00
Příjezd na Schafberg: 11:45
Odjezd ze Schfbergu: 12:10
Příjezd do St Wolfgang: 12:50
(Pokud bude skupina 20ti osob, tak ji vyvezou i ve 12:00)
(27,80 € nebo 25,00 € pro skupinu 20ti osob)

... Schafberg
Schafbergbahn

Městečko St. Wolfgang vyrostlo kolem kaple, kterou postavil německý biskup Wolfgang, učitel císaře Jindřicha II. Biskup se dočkal kanonizace a jeho kaple se stala vyhledávaným poutním místem. V 15.století ji nahradil kostel, jenž je dodnes skvostem městečka. Pyšní se gotickým oltářem od Michaela Pachera, barokním oltářem nebo úžasně dekorovanou kazatelnou od Meinrada Guggenbichlera.

...
Wolfgangsee

Za St. Wolfgangem vystoupáme cestou až na skálu nad jezerem, ke kapli Falkensteinkirche. Není to sice cyklostezka, ale cesta by měla být dobrá. I kdyby jsma měli ten kousek vytlačit, stojí to za to. Odměněni budeme pěknými výhledy na jezero a okolní krajinu. Odtud pak již sjedeme do St. Gilgenu.

... St. Gilgen
St. Wolfgang

Lázeňské městečko St. Gilgen se nachází na břehu nádherného jezera Wolfgangsee, jež je obklopenou kouzelnou přírodou vytvářející nezapomenutelnou přírodní scenérii. Na městském náměstí naleznete Mozartovu kašnu. Zajímavou zdejší památkou je kostel sv.Jiljí.
Na parkovišti na okraji městečka (směrem na Salzburg) navážeme kola a vydáme se k domovu.

Nocleh: domarichard.sykora@volny.cz http://www.volny.cz/richard.sykora