Aktualizováno 1.4. 2008

Itinerář k tisku: PDF (1MB) (850 KB)

Mapy k tisku: PDF (1MB) (8 MB)

Louky poseté pampeliškami, kvetoucí jabloně a v pozadí sněhobílé štíty - to je májové Rakousko.Těžko si lze představit něco příhodnějšího, než je oblast Solné Komory. Soustava nízko položených ledovcových jezer a hlubokých údolí, lemovaných horskými štíty přímo vyzývá k cyklistické výpravě.
Začneme výsadkem v Ramsau, pod monumentálními jižními svahy Dachsteinu. Celý masiv postupně obkroužíme po silničkách vedoucích mezi loukami a lesy a nevynecháme ani zajížďku k překrásnému Gosausee. Přímo na břehu Hallstattského jezera si pak zřídíme pro následující dva dny základnu v mládežnické ubytovně. Navštívíme Altausser See, Grundlsee, a určitě nezapomeneme na malebný Hallstatt. Možná se podíváme i do ledové jeskyně či solného dolu.


(1) 30.4. st:

Odjezd Sraz u klubovny: 23:00 NAVAZOVÁNÍ KOL
Odjezd: 24:00 420 km / 7 hod

Nocleh: autobus


mapa: (1) (2) (3)

(2) 1.5. čt:

Pod Dachsteinem
Příjezd do Ramsau: 7:00 ODVAZOVÁNÍ KOL

Trasa začíná v Ramsau pod strmými, jižními svahy Dachsteinu. Vedlejší silnice nás povede krajinou lesů a luk, mezi masivy Dachsteingruppe a Tennengebirge. Přes Filzmoos a St. Martin dojedeme až do Abtenau.
Komu zbude čas, může navštívit kousek za kempem soutězku Lammerklamm. Vstup je otevřen do 18:00 (2,50 EUR).

...
Ramsau am Dachstein .... St. Martin am Tennengebirge

... Lammerklamm
Abtenau

Nocleh: Camping Oberwötzlhof, Erfeld 37, Abtenau, T:+ 4362432698


mapa: (3) (4) (5)

(3) 2.5. pá:

Gosausee a Hallstatt
BALÍME

Z Abtenau vyrazíme přes Russbach a Pass Gschütt do údolí Gossau. Při sjezdu ze sedla se nám otevřou výhledy na rozeklané štíty Gosaukamm. Zde si uděláme odbočku ke Gosausee, jednomu z nejkrásnějších jezer v oblasti. Nevelké jezero leží na dně hlubokého, ledovcového údolí. Po jeho břehu vede cesta, ze které jsou krásné výhledy do závěru údolí s Dachsteinským ledovcem v pozadí i na skupinu Gosaukamm na protější straně.
Z Gosau pak budeme pokračovat do Hallstattu, na břehu stejnojmenného jezera. Nad malebně položeným městečkem se nachází solné doly (Salzwelten Hallstatt ), jedny z mnoha v oblasti. Podél Hallstattersee dojedeme až do Obertraunu, na samém konci jezera.

...
Gosausee ... Gosau a Gosaukamm

...
Obertraun a Hallstatt

Nocleh: Jugendherberg Obertraun, Winkl 26, T: +436 131 360


mapa: (5) (6) (7)

(4) 3.5. so:

Bad Ischl
ZŮSTÁVÁME

Z Obertraunu vyrazíme k Altausee. Odtud budeme pokračovat silničkou bez provozu, vedoucí mezi loukami se seníky okolo Blaa-Alm. Z Blaa-Alm budeme sjíždět údolím až do Bad Ischlu. Cesta je místy obtížnější (šatolinová), za to krásná a klidná.
Při cestě z Bad Ischlu do Hallstattu se vyhýbejte hlavnímu tahu! . Buď tam bude značená cyklostezka, nebo se pozorně dívejte do mapy a jeďte po vedlejší silnici.

... Blaa-Alm
Altausee

... Hallstatt
Wolfgangsee

Nocleh: opět Jugendherberg Obertraun


(1) 4.5. ne:

Grundlsee
BALÍME

Odjezd autobusu :: 13:00 410 Km / 7 hod
Příjezd do Prahy:: 20:00

Na programu tohoto dne se domluvíme až na místě, dle situace. Máme čas zhruba do 13:00 , kdy se budeme muset vydat na zpáteční cestu. Můžeme jej využít například k tomu, abychom v oblasti Solné komory stihli ještě to, co se nám v minulých dnech nepodařilo.
Například je možno si zajet až na konec jezera Grundlsee popř. k Toplitzsee.

... Rieseneishöhle
Grundlsee

VARIANTA pro špatné počasí:
Nad Obertraunem se nachází jeskyně Rieseneishöhle . Přístup k nim je lanovkou, vedoucí na vrchol Krippenstein (výstup ve střední stanici). Vstup od 9:20, - 15:30 (poslední prohl.), délka 1,5 - 2 hod . vstup 9,80 EUR + lanovka 14,40 EUR,Tel.: +436 131 531
Nad Hallstattem se pak nachází Salzwelten Hallstatt - solné jeskyně. Vstup 10:00 - 15:00 (poslední prohl.), délka 2,5 - 3 hod, vstup 16,- EUR + lanovka 10,- EUR, T:+436 132 200 2400.

Nocleh: doma


Celková trasa autobusu: 1100 km.


Buďme připraveni na jakékoliv počasí. Pokud budeme mít štěstí a přes den bude teplo, tak na večer a v noci je nutno počítat s chladem. Kulichy, rukavice a teplý spacák a oblečení v každém případě s sebou! První nocleh spíme ve stanu ve výšce 680 m n.m. Další dva pak v ubytovně s polopenzí. Nezapomeňte na cestovní zdravotní pojištění! Seřízené brzdy a helmy jsou doufám pro každého samozřejmostí.


richard.sykora@volny.cz http://www.volny.cz/richard.sykora