OSTROV, KTERÝ STOJÍ ZA NÁVRAT!

Zelený ostrov v azurovém moři - to by snad mohla být dostatečná náplast na naše minulé, nepříliš vydařené koupání na riviéře. Nu, posuďte sami: na pobřeží budeme spát devětkrát a jen čtyřikrát ve vnitrozemí. Opět pojedeme systémem dvě až tři noci na jednom místě a opět budeme kombinovat cyklistiku s pěší turistikou. To proto, abychom si mohli co nejlépe vychutnat všechny rozmanitosti tohoto pozoruhodného ostrova: dlouhé pláže na východě, bílé útesy na jihu i divoké západní pobřeží, kde se mezi červenými skálami urývají malé plážičky. Nad zeleným pásem statných borovic se zvedají rozeklané vrcholky hor, v nejvyšších partiích se zbytky sněhu. V údolích horské říčky vytvářejí kaskády a průzračné tůně, jež lákají ke smočení. Nezapomeňte si přibalit potápěčské brýle, šnorchly a ploutve, protože na Korsice potápění stojí za to.
Na našich cestách jsme již měli různé atrakce, ale tahle bude mít premiéru. Pokud se nám to podaří, tak si vypůjčíme motorové nafukovací čluny, s nimiž se na celý den vydáme do přírodní rezervace Scandola. Budeme si tak moci z blízka prohlédnout skalní jehly vystupující nad hladinu, úzké průplavy, kamenné oblouky nebo jeskyňky, ale hlavně si budeme moci do sytosti užít šnorchlování a koupání na nějaké té dobře zastrčené plážičce.
Abychom částečně vykompenzovali zvýšené náklady na cestu trajektem a kempy u moře, pojedeme autobusem jen s jedním řidičem. Cestou tam i zpět si uděláme zastávky v Alpách. První v Dolomitech (Tre Cime Lavaledo, Cadini) a druhou v oblasti Garmisch-Partenkirchenu ("pohádkový hrad" Neuschwanstein, Plansee, soutěska Partnachtklamm, Zugspitze).
Opět tedy bude na co se těšit. Trasy nevybočují z obvyklého normálu. Každý si bude moci vybírat z připravených variant programu podle toho, co mu zrovna nejlépe sedne. Do největších kopců se vyvezeme autobusem a při šlapání do pedálů nás bude ochlazovat svěží vánek od moře. Korsika, to je především podmanivá příroda. Rozhodně tu nenarazíte na přelidněné pláže a obrovské hotely. Milovníci měst a městeček si také přijdou na své: třeba v Bonifaciu, Calvi nebo Bastii. A co teprve takové vlahé večery na pláži za cvrkotu cikád, při vínku, sýrech a kytaře?


Program zájezdu


(1) 30.6. pá:

Přesun do Dolomit
Sraz u klubovny:
(roh ulic Děkanská vinice I a Pujmanové)
17:30 NAVAZOVÁNÍ KOL
Odjezd autobusu: 19:00 150 km / 2, 5 hod.
Č. Budějovice: 21:30 560 km / 9 hod.
Příjezd do Misuriny: 6:30 Tre Cime, Cadini

Nocleh: autobus


mapa (1)

(2) 1.7. so:

Tre Cime a Cadini
Příjezd k Lago di Misurina: 6:30 celodení pěší tůra
Odjezd od Lago di Misurina: 21:30 500 km / 8 hod.
Příjezd do Livorna: 6:30 naloďování 7:15

Od Lago di Misurina se vyvezeme autobusem až k horské chatě Rif. Auronzo (2320). Chata se nachází v sedle mezi masivy Tre Cime Lavaledo a Grupo de Cadini. Nabízí se tu hned dvě možnosti k pěší tůře. Jedna je lehčí a druhá obtížnější.

VARIANTA 1: Okruh kolem Tre Cime Lavaredo
Impozantní věže Tre Cime Lavaredo lze obejít po pohodlné cestě, jen s minimálním převýšením. Využijeme toho, že zde budeme brzy ráno a na tuto velmi populární turistickou trasu vyrazíme dříve, než dorazí davy turistů. Kolmé, 500 m vysoké, severní stěny věží nejlépe vyniknou při pohledu z profilu, od sedla Forc. Laredo. Od chaty Rif. Locatelli je pak velmi pěkný pohled na celou skupinu i na sousední Monte Paterno. Po dokončení okruhu můžeme plynule přejít na variantu č. 2, nebo sejejít po cestě k Lago di Misurina, popřípadě sjet dolů linkovým autobusem.

VARIANTA 2: Přechod masivu Cadini
Na druhou stranu od chaty Rif. Auronzo vychází horský chodník Bonacosa. "Přechod po skvěle vedeném horském chodníku Bonacosa, který prochází celým rozervaným světem věží Cadini je jakousi povinnou zastávkou všech turistů před vstupem do překrásného světa Sextenských Dolomit. Máme před sebou krajinově úžasnou trasu, jakých není v Dolomitech mnoho."
První úsek cesty vede přes plochý vrchol Monte Ciapedele (2346). Přes jedno obtížnější místo sestoupíme na traverz, vedený po úzké lávce vysoko nad dolinou Valle Ciampedele. Následuje stoupání do sedla Forc. de Rinbianco. Zde je první možnost, jak v případě potřeby sestoupit dolů, k silnici do Misuriny (cesta č. 119). Ze sedla cesta pokračuje dále, nejprve traverzem a později stoupáním (v závěru dokonce podél ocelového lana) do sedla u chaty Rif. Fonda Savio. Zde je další možnost sestupu k Misurině, po cestě č.115. Od chaty cesta pokračuje kotlem Cadin de i Toce do sedla Forc. Diavolo (2598). Nacházíme se v nejvyšším bodě cesty, pod Ďáblovou věží (Torre del Diavolo). Před námi se rozevírá kotel Cadin de la Neve. "Jsme v jednom z nejdivočejších míst přechodu. Kolem nás se vypínají četné kolmé věže." Odtud již asi sejdeme po cestě č. 118 do Misuriny. Kdo by však toho neměl dost, může pokračovat ještě dále přes sedlo Forc. di Misurina k chatě Rif. Col de Verda a teprve odtud sejít po štěrkové cestě k Lago di Misurina.

Každý nechť si vybere dle svých sil a gusta. Za příznivých podmínek lze bez problémů absolvovat obě varianty. Nejprve je nutno začít okruhem kolem Tre Cime Lavaledo a pak teprve, dle možností a sil, se pustit po chodníku Bonacosa . Velkou výhodou je, že druhá varianta nám nabízí několik možností, jak v případě potřeby cestu zkrátit. Vše bude záležet především na počasí.

......
Tre Cime Lavaredo ... Rif. Locatelli ... Ref. Fonda Savio

...
chodník Bonacossa ... Gruppo dei Candini

Nocleh: autobus


.

(3) 2.7. ne:

Trajekt a Bastia
Příjezd do Livorna: 7:15 naloďování
Odjezd trajektu: 08:15 plavba 4 hod.
Příjezd do Bastie: 12:15 Prohlídka Bastie 2,5 hod
Odjezd z Bastie: 15:00 140 km / 2 hod.
Příjezd do kempu: 17:00 večerní koupání v moři

Tento den budeme hlavně odpočívat po nočním přejezdu autobusem: nejprve na trajektu a pak na pláži u kempu. Jediným programem dne tak bude prohlídka Bastie. Můžeme si zde prohlížet přístav, staré město a nebo se třeba fotit u sochy Napoleona Bonaparta. Ostatně, na toho nejslavnějšího korsického rodáka budeme na ostrově narážet často.

...
Bastia


pláž u kempu - Golfe de Porto Vecchio

Nocleh: Porto Vecchio, Camping PEZZA CARDO, T: +334 95 72 27 59


(4) 3.7. po:

Bonifacio a koupání
ZŮSTÁVÁME
Odjezd autobusu: 9:30 30 km / 0,5 hod.
Příjezd do Bonifacia: 10:00 Prohlídka Bonifacia 4 hod
Odjezd z Bonifacia: 13:00 30 km / 0,5 hod.
Příjezd do kempu: 13:30 odpolední koupání v moři

Na dopoledne se vypravíme autobusem do nedalekého Bonifacia. Toto nejjižnější město Korsiky se vypíná na impozantních vápencových útesech, ze tří stran obklopených mořem. Převislé útesy jsou neustále nahlodávány příbojem, a tak tu prý občas spadne nějaká ta zídka do moře. Do stěny útesu (polevé straně od vstupu do města) bylo v době obléhání vytesáno schodiště. Prý během jediné noci. Vede šikmo dolů k mořské hladině, do malé podzemní jeskyňky s pitnou vodou. Schodiště i navazující římsa s jeskyňkou jsou přístupné (placený vstup). Pohledy zespoda na útesy určitě stojí za to.
Komu by to bylo málo, může využít služeb místních kocábek (v přístavu jich je plno) a vydat se na plavbu do modré jeskyně - Grotte Marine du Sadragonato, spojenou s okružní plavbou kolem útesu. Jeskyně snad nestojí ani za to (trochu hlubší výklenek, do kterého loď sotva zajede), ale pohled na útesy z moře je pěkný. Při naší návštěvě před 8 lety však byly největším zážitkem vlny, které si s kocábkou pohrávaly jako se sirkou. Pokud by o jízdu byl zájem, je dobré utvořit skupinku. Lze pak vyjednat výhodnější cenu.
Před vstupem do města, vlevo dolů, se dá sejít k moři. Je tu relativní klid a pěkné výhledy na útesy se skalními jehlami. Hlavně je to ale vhodné místo k vybalení oběda. Také se můžete vydat na kratší procházku po hraně útesu směrem ke Capo Pertusato. Z cesty jsou zajímavé výhledy zpět na město i divoké pobřeží. Pěkné, ale koupat se tu moc nedá. Na to se raději vrátíme do kempu.

...

..
Bonifacio

...
útesy u Bonifacia

Nocleh: opět Porto Vecchio


mapa: (2)

(5) 4.7. út:

Na kole do Zonzy
BALÍME
Odjezd autobusu: 9:30 20 km / 0,75 hod.
Příjezd do l'Ospedale: 10:00 ODVÁZÁNÍ KOL

Využijeme toho, že máme dosud navázaná kola a necháme se vyvést autobusem přímo do kopců nad zálivem. Kola odvážeme v ľOspedale, vesnici od níž jsou pěkné výhledy na záliv Golfe de Porto-Vecchio. Cesta do Zonzy je krátká, a proto si uděláme dvě odbočky. První je pěší. Asi 1km za hrází jezera odbočuje vpravo od parkoviště cesta k vodopádu Piscia di Gallo (čůrající kohoutek). Cesta vede mezi borovicemi a macchií bizardní skalnatou krajinou s žulovými kužely a mořem skalních bloků .Tam a zpět trvá zhruba 1, 5 hod. Druhá odbočka je cyklistická a vede do sedla Col de Bavella (1218) s úžasnými výhledy na okolní skalnatou krajinu.

VARIANTA 1: Skalní okno
V sedle je možno podniknout pěší výlet do skalního okna Trou de la Bombe (odbočka vpravo). K oknu a zpět je to asi 3 hodiny. Cesta je lehká až na závěrečný krátký výstup do okna.

VARIANTA 2: Skalní věže
Komu by se již nedostávalo dost času, může vyrazit ze sedla Bavella na opačnou stranu, kolem sochy Notre-Dame-des-Neiges ke skalním věřím. Zprvu cesta vede po červené značce GR20 (horská cesta, procházející napříč celým ostrovem) až na rozcestí, kde odbočíme doprava na alpskou variantu, značenou dvojitým žlutým pásem. Za 3/4 hodiny se dá projít nádhernou scenérií kolem větrem zohýbaných borovic a bizardních skalních věžiček až do průsmyku Col de ľOiseau (1588). Odtud pak stejnou cestou zpět. Tato cesta je klasifikována jako namáhavý výstup. Přes sedlo Bavella pojedeme sice ještě druhý den, ale na nějakou delší zastávku tu již mnoho času nezbude a skály v podvečerním slunci mají přece jen trošku jinačí kouzlo než dopoledne. Nemusíme se tu bát zdržet o trochu déle. Sjezd zpět do kempu pak již bude rychlý. Pokud budete mít v sedle dost času, volte raději variantu s oknem. Příležitost, jít do skalních věží, budete mít ještě následující den.

... ...
Piscia di Gallo ... krajina cestou k vodopádu ... jezero u l´Ospedale

... ...
Trou de la Bombe ... Col de Bavella ... Zonza

Nocleh: Zonza, Camping MUNICIPAL , T: +334 95 78 62 74


mapa: (3)

(6) 5.7. st:

Bavella a Solenzara
BALÍME !boty do vody s sebou!
Sraz v Solenzaře: 15:00 NAVAZOVÁNÍ KOL
Odjezd autobusu: 16:00 120 km / 2 hod.
Příjezd do kempu v Corte: 18:00

Dnešní cyklistickou etapu za končíme navazováním kol v Solenzaře v 15:00. Proto si dopředu dobře rozmyslete, kde a jak dlouhé zastávky budete chtít udělat, aby jste dojeli čas.
Ráno opět vyšlápneme do sedla Bavella. Zde je možno si udělat krátký výlet do skalních věží a zpět (viz. popis předchozí den). Hlavní zastávkou na naší cestě jsou však kaskády Polischellu. Je to výborné místo ke koupání a odpočinku. Ze sedla (1218) sjedeme dolů, k mostku přes potok (stojí zde auta). Od mostku se vydáme proti proudu potoka. Po asi 10 min. narazíme na první z kaskád. Těch je celkem 17 a celé se dají projít zhruba asi 4,5 hod. Prvních 5 kaskád je lehkých (tam a zpět 1,5hod.). Dále již by měli pokračovat jen ti, co nemají závratě a jsou lezecky zdatní. V žádném případě tam nechoďte sami, ale jen ve skupinkách, aby jste si mohli pomáhat. Pamatujte také na to, že se zase musíte vrátit. "Je to asi nejkrásnější a nejdobrodružnější turistická trasa na celém ostrově. Neustále musíte proplouvat křišťálově se třpytící vodou jezírek, přelézat nádherné kaskády a vodopády." Kdo bude chtít, může si zde prostě jen odpočinout, poobědvat a vycachtat se.
Od kaskád Polischellu bychom měli vyrazit nejpozději tak ve 14:00. Čeká nás ještě jedno krátké stoupání a sjezd do Solenzary, kde bychom měli být v 15:00.

... ...
Col de Bavella a údolí Solenzara

... ...
kaskády Polischellu

Nocleh: Corte, Camping ALIVETU, T: +334 95 46 11 09


mapa: (4)

(7) 6.7. čt:

Kaskády Anglais
ZŮSTÁVÁME
Odjezd autobusu: 9:30 30 km / 0,75hod.
Příjezd na Col de Vizzavona: 10:15 ODVAZOVÁNÍ KOL

Opět využijeme toho, že máme navázaná kola a necháme se vyvést autobusem do sedla Col de Vizzavona. Zde si můžeme udělat výlet okolo Cascade de Anglais pod Monte d´Oro. Červeně značená cesta GR20 vychází z vesnice Vizzavona. Po ní můžeme jít podél potoka Agnone s kaskádami až k salaši Porteto. Tam a zpět trvá zhruba 2,75 hod.
Samotná cesta na kole z Vizzavony není dlouhá. Je převážně z kopce s jedním významnějším stoupáním. Za zmínku stojí Ponte Vecchio. Z nového silničního mostu se můžete dívat na starý most, nad nímž se ve výšce táhne železniční viadukt, projektovaný Gustave Eiffelem.
Tento den by nám mělo zbýt i dost času na prohlídku městečka Corte s citadelou na skále. Můžeme využít příhodné polohy kempu blízko centra a udělat si do města večerní procházku.

Cascade

... ...
Vivario ... Pont du Vecchio ... Cascade Anglais

... Corte

Nocleh: opět Corte


mapa: (4)

(8) 7.7. pá:

Údolím Restonica
ZŮSTÁVÁME
NAVAZOVÁNÍ KOL: večer

Po silničce zcela bez provozu budeme na kolech stoupat do hor malebným údolím Restonica. Stojí za to dojet až na konec sjízdné cesty k salaši Grottelle (1370). Odtud je velmi pěkné se dále vydat pěšky (dle sil a času) mezi horské velikány, až k jezerům Melo a Capitello. "Žádné horské jezero Korsiky není obklopeno tak divokým amfiteátrem skalnatých štítů a sněhových polí jako jezero Capitello, které je proto považováno za nejkrásnější jezero Korsiky." Cesta k hornímu jezeru Capitello (1930) a zpět trvá cca 3,5 hod.
Komu by se nechtělo příliš stoupat, může cestou zarazit třeba u nějaké pěkné tůně a jen se koupat.
Cesta zpět je stejná. Od salaše sjedeme nazpátek do kempu asi tak za 3/4 hod.

... ...
v údolí Restonica

... ...
jezero Capitello a Melo pod horskými štíty v závěru údolí Restonica

Nocleh: opět Corte


mapa: (5)

(9) 8.7. so:

Col de Vergio - Porto
BALÍME
Odjezd autobusu: 9:30 50 km / 1,5hod.
Příjezd na Col de Vergio: 11:00 ODVAZOVÁNÍ KOL

Již potřetí se vyvezeme autobusem i s kolama do výšky. Tentokrát do 1477 m n.m., do sedla Col de Vergio. Zde budeme odvazovat kola a fotit se s vepříky. Jistě přijdou žebrat. Dolů k moři pěkně posvištíme po silnici s krásnými výhledy, přes malebnou vesničku Evisa. Ze serpentin budeme obdivovat úzký kaňon Spelunca. Ten stojí i za krátkou zastávku. Z hlavní silnice odbočíme na Ota a sjedeme až k mostu přes říčku. Odtud je možno se vydat na krátkou pěší procházku po dně kaňonu (značená cesta). Jakmile cesta začne zhruba po 1,5 km stoupat k Evise, je již vhodné se obrátit nazpět. Od mostku je lepší pokračovat na kolech přes vesničku Ota (menší stoupání) do Porta. Závěr dne je možno strávit např. koupáním na plážičce v Portu.

Pokud si brzo postavíme stany a bude opravdu pěkné počasí, vřele doporučuji si ještě v podvečer udělat výlet do Calanche (viz. program na příští den). Kdo ví, jak bude zítra?

... ...
Evisa ... sjezd k Portu ... starý most přes Speluncu

... ...
Spelunca a Ota

...
Porto

Nocleh: Porto, Camping MUNICIPAL, T: 334 95 26 17 76


mapa: (5)

(10) 9.7. ne:

Calanche
ZŮSTÁVÁME

Pokud budou příznivé povětrnostní podmínky, tak tento den se rozdělíme na dvě skupiny: první absolvuje níže uvedený program a druhá program následujícího dne (výlet na člunech do Scandoly). Pak si obě skupiny programy prohodí.

Koupání v moři
Dopoledne bude vhodné strávit koupáním. Velmi romantické koupání je na malých opuštěných plážičkách severně od Porta. Z hlavní silnice odbočíme první možnou odbočkou za Portem k moři (Bussaglia). S koupáním je možno začít na široké, prosluněné pláži. Teprve až se slunce více vyhoupne nad obzor, je dobré se přesunout po pláži dáli směrem k Portu, pod vysoké skály. Zde, mezi skalními stěnami se ukrývají malé plážičky. Romantiku místa dotvářejí do moře napadané, mohutné, skalní bloky i malé jeskyňky. Později odpoledne bude dobré si udělat výlet do Calanche.

Výlet do Calanche
Do skalního města Calanche je vhodné vyrazit z Porta asi tak mezi 16:30 a 17:00 (zhruba hodina jízdy do kopce). To proto, abychom na místě byli okolo 18. hod. Tou dobou se začnou skály vybarvovat podvečerním sluncem a jsou ještě červenější a ještě plastičtější než během dne. Protože máme již postavené stany, stojí za to zde zůstat až do západu slunce nad mořem. Dolů, do kempu pak sjjedeme během 1/4 hodinky. Mezitím se můžeme kochat rostodivnými skalními útvary a výhledy na Golfe de Porto. "Značené cesty vedou mezi červeně zářícími skalními kolosy, jež rozněcují naši fantazii". Jestli pak poznáte mapř. Psí hlavu (Tete du Chien)? Dobrý typ: v úžlabině, kousek pod silnicí se nachází hluboká tůň, ve které je možno spláchnout opocené tělo.
V případě, že nebudou vhodné podmínky ke koupání, nebo to už někoho na pláži prostě bavit nebude, je možné si výlet do Calanche spojit s výletem na Capu Rossu. V takovém to případě je třeba vyrazut z Porta již někdy po obědě a skalním městem Calanche nejprve jenom projet po silnici a jeho prohlídku si ponechat až na zpáteční cestu. Po silnici vyjedeme z Porta až do malebné vísky Piana (440). Zde odbočíme směrem na Capu Rossu (značeno Plage' d'Arone D824). Po 6 km za Pianou je parkoviště, od kterého odbočuje pěší cesta na mys. Při chůzi se můžeme kochat pěknými výhledy na divoké pobřeží, jemuž vévodí mys s typickou středověkou obranou věží Tour de Turghiu, jakých je na korsickém pobřeží bezpočet. Stejnou cestou je pak nutno se vrátit zpět, do Calanche (celkem 4 hod.)

...
Golfe de Porto ... Piana

.. ..
Capu Rossu a Calanche

... ...
Calanche

Nocleh: opět Porto


mapa: (6)

(11) 10.7. po:

Porto - Galéria
BALÍME

Tento den je na programu přesun na kolech po pobřeží z Porta do Galérie. Pohledově asi nejhezčí úsek je hned za Portem, kdy silnice vystoupá do červených skal nad rozeklaným pobřežím. Ze zatáčky je pěkný výhled zpět, na Porto a jeho charakterický skalní útes a obranou věží. V půlce trasy je možnost koupání na romantickém místě bez lidí. Pláž v Golfe de Girolata se sice nachází asi 250 m níže od silnice, za to bude liduprázdná. Kousek od pláže je jeskyně, kam je možno doplavat. Dá se tu koupat téměř přes celý den a zbytek trasy dorazit až pomine největší horko. Jinak další koupání je až v cíli trasy. To si ale můžeme užít příští den.

...
pláže v Portu

...
pláž v golfe de Girolata, Galéria

Nocleh: Galéria, Camping LES DEUX TORRENTS, T: +334 95 62 00 67


mapa: (6)

(12) 11.7. út:

Na člunech do Scandoly
ZŮSTÁVÁME
Fasování člunů -1 skupina: 9:00 Calanche 4hod
Polední výměna - 2 skupina: 13:15 Calanche 4hod
Vrácení lodí: 17:30 návrat do kempu

Na tento den máme plánovánu atrakci: na gumových člunech podél pobřeží do rezervace Scandola. Vše bude ovšem záležet na počasí. Samozřejmě, že pokud bude neklidné moře, tak na čluny nejdeme!

Protože je nás moc, pojedeme po dvou skupinách na dvě etapy. První pojede dopoledne a druhá pak odpoledne. Motorové čluny jsou pro 5 osob. Každý člun bude mít svého zodpovědného velitele (starší 18 let). Při přesunu tam i zpět podél pobřeží se musí všechny čluny bezpodmínečně držet pohromadě, hned za vedoucím člunem!!! To proto, kdyby se něco stalo, abychom si mohli pomoci. Ve člunu musí vždy zůstat alespoň jedna osoba, pokud není zrovna bezpečně "zaparkován" na pláži. Počítejte s tím, že návrat může trvat déle (např. vlivem protivětru, mořských proudů a pod.).
Vezměte si s sebou jídlo a dostatek pití, opalovací krémy, podložku na ležení u vody, brýle a šnorchly na potápění!

...

... ... ...
Scandola

Nocleh: opět Galéria


mapa: (7)

(13) 12.7. st:

Galeria - Calvi
BALÍME

Na programu je přesun na kolech po pobřeží z Galérie do Calvi. Je vhodné vyrazit co nejdříve a většinu dne, kdy je největší horko, strávit příjemným koupáním na pláži Beie de Crovani (kousek za 1/3 cesty). Jiné koupání bude možné až u kempu.

....


Calvi

Nocleh: Calvi, Camping PADUELLA, T: +334 95 65 06 16


mapa: (8)

(14) 13.7. čt:

Údolí Bonifatu
ZŮSTÁVÁME

Protože na koupání v moři budeme mít ještě dost času i příští den, mohli bychom si udělat výlet na kole do pěkného údolí Bonifatu.
Z kempu je dobré vyrazit co nejdříve a 20 km do kopce vyjet ještě pěkně za ranního chládku. Dojet lze až k parkovišti u útulny de la Foret Bonifatu (536). Odtud pak, dle nálady a času, lze pokračovat pěšky podél říčky Spasimata. Cesta mezi řídnoucím porostem borovic, je lemována výhledy na okolní skalaté štíty. Reálné je dojít až k druhé, visuté lávce přes potok Passerelle de Spasimata (kousek za odbočkou k chatě Carrozzu). Přechod po houpavém mostku, vysoko nad potokem, je určitě pěkným zpestřením. Zpátky můžeme jet cestou s výhledy přes Calenzanu. Koupání v moři bude zasloužené.
Poslední večer na pobřeží si budeme moci vychutnat ve večerním Calvi.

... ...
Passarelle de Spasimata ... údolí Bonifatu ... Calenzana

... ...
Calvi

Nocleh: opět Calvi


mapa: (8)

(15) 14.7. pá:

Calvi - l Ile Rousse
BALÍME
odjezd autobusu z kempu: 12:00 22 km / 0,5hod.
Sraz u autobusu v přístavu l Ile Rousse: 14:00 120 km / 2 hod.
Nalodění: 14:30 240 km / 4 hod.
Odjezd trajektu: 15:30 plavba 6 hod.
Příjezd do Savony: 21:30 580 km / 10 hod.
Příjezd k Neuschwansteinu: 7:30

Komu by se nechtělo jet poslední etapu, může již navázat kola, pocachtat se v moři a odjet autobusem do l Ile Rousse. Dobu před srazem u autobusu můžete věnovat prohlídce města a posledním nákupům. Pěkný výhled na město a okolní hory je od věže na skalnatém poloostrůvku.

Cyklistická trasa vede po úbočí hor s krásnými výhledy. Prochází rázovitými vesničkami jako např.: Celezana, Montemaggiore, Cateri, Aregno. Cestou potkáte řadu malebných kostelíků a kapliček. Na trasu doporučuji vyrazit kolem 9:00 tak, abyste měli dostatek času si vše prohlédnout a hlavně, abyste včas dorazitli na sraz v l Ile Rousse.

.. ..
Montemaggiore, Celenzana, Aregno

... Cateri

I Ile Rousse

Nocleh: autobus


mapa: (9)

(16) 15.7. so:

Pod Zugspitze
Příjezd k Neuschwansteinu: 7:30 vycházka na vyhlídku
První prohlídka: 9:00 prohlídka hradu 45 min
Sraz u autobusu v Ga-Pa: 19:00 NAVAZOVÁNÍ KOL
Odjezd autobusu z Ga-Pa: 20:00 470 km / 9,5 hod.
Příjezd do Prahy: 5:30 cestou noční Mnichov

Ráno zastavíme na společném parkovišti pro zámky Hohenschwangau a Neuschwanstein, jež na sebe shlíží z protějších kopců. Ten "pohádkový hrad", jež zaujme na první pohled se jmenuje Neuschwanstein. Na pahorku nad jezerem Alpsse si ho dal postavit (r. 1869) mladičký Bavorský král Ludvík II. My se nejprve vydáme pěšky na krátkou procházku, jež nás zavede kolem hradu a přes lávku Marienbruke (vodopád) na protilehlý svah. Odtud je pěkná vyhlídka na hrad, malebně zasazený do krajiny. Právě v ranních hodinách by měl být hrad nasvětlen z té správné strany. Kdo by se pak chtěl podívat dovnitř, tak prolídka začíná v 9:00 (skupna 7,00 €). Bývají tu neuvěřitelné fronty a proto se pokusíme, pro případ špatného počasí, rezervovat si prohlídku.
Na kolech pak vyrazíme z turisticky rušného podhradí dále, kolem jezera Alpsee, do poněkud klidnějších končin. Po pěkné silničce projedeme podél břehu jezera Plansee (Rakousko) a pod mohutnými stěnami masivu Zugspitze dorazíme až do Garmisch-Partenkirchenu (Ga-Pa). Také je možno jet variantou okolo Kreuzpitze, přes další Ludvíkův zámek Linderhof. Z Ga-Pa si můžeme udělat odbočku směrem do údolí Reital. Asi po 2 km cesty se nachází soutěska Partnachklamm. Je to velmi úzká, asi 800 m dlouhá soutěska s bočními vodopády. Placený chodník (2,00 €) je tu veden v zářezech a po lávkách nad burácející vodou (otevřeno do 18 hod.). Odtud je případně možno pokračovat ještě dále, do ledovcem vymodelovaného úzkého údolí Raintal a dále na Mittenwald okolo Lautersee. Vrátit se zpět do Ga-Pa je možno po stejné cestě nebo po silnici. Přestože trasa vede horskými údolími mezi alpskými velikány, nemá žádné velké převýšení. Vhodné místo k odpočinku (popřípadě k dospání) je např. u již zmíněného Plansse.
Abychom do Prahy nedorazili ráno nehorázně brzo, uděláme si cestou ještě malou zastávku v Mnichově. Prohlédneme si noční město a kolem 23:30 vyrazíme na Prahu.

...
Neuschwanstein ... krajina pod Zugspitze

...
Plansee

... ...
soutěska Partnachklamm a noční Mnichov

Nocleh: autobus


(17) 16.7. ne:

Příjezd do Prahy: 5:30 (celková trasa autobusu: 3000 km)

Důležité informace:

POJIŠTĚNÍ
Na cestu je nutno se připojistit (zdravotní pojištění na cesty). Doporučuji také připojistit se i na odpovědnost za škody. Upozorňuji, že pokud byste se nabourali na kole bez helmy, tak vám pojišťovna nic neproplatí!
CESTA
Jedeme klimatizovaným autobusem s vlekem na kola. Během dne nám bagáž vozí autobus. Autobus může vézt indisponované jedince popřípadě ty, jejichž kolo utrpělo nějaký vážný defekt. Cyklistické trasy jezdíme podle mapek, které každý dostane v autobusu spolu s vytištěným programem. Kdo chce mít barevné mapky, nechť si je stáhne a vytiskne sám. V autobuse budou k dispozici pouze černobílé kopie.
UBYTOVÁNÍ
Spíme v kempech ve vlastních stanech. Protože nás jede tentokrát opravdu hodně a jsme rádi, že nás vůbec v tomhle počtu vzali do kempu je potřebné minimalizovat počet stanů. Z tohoto důvodu spíme minimálně po dvou. Pokud jsou ještě nějací jedinci sólo a potřebují s někým zkontaktovat, nechť se mi ještě ozvou ! Potěšující je, že budeme v průměru dvě noci na jednom místě a tak nebudeme muset balit každý den.
JÍDLO
Jídlo si vozíme s sebou v autobuse v přepravních bedýnkách (krabicích). Nevozte však balenou vodu, minerálky apod. (ať se tam vejdeme). Cestou v autobuse bude k dostání pivo, nealko nápoje čaj, káva, inst. polévky. Pečivo, máslo, ovoce apod. je možno průběžně doplňovat z místních zdrojů. V kempech si lze na druhý den objednat čerstvé bagety.
VYBAVENÍ KOL
Budeme jezdit převážně po asfaltových cestách. Některé krátké úseky mohou však být na šatolině (dojezdy do konců horských údolí, cesty na pláže). Kola je nutno mít v dobrém stavu. Zvláště pak: seřízené brzdy, nové špalíky do brzd nebo náhradní s sebou! Pláště v dobrém stavu, náhradní duše, lepení, nářadí, pumpičku, svítilny a blikačky do tunelů, náhradní dráty a jiné potřebnosti dle slabin vašeho kola. Helmy samozřejmě s sebou.
BOTY A OBLEČENÍ
Vezměte si vhodnou obuv a oblečení na pěší tůry do vysokých hor. Také si vezměte vhodné boty do vody na prolézání kaskád a tůní! Na potápění se budou hodit ploutve, brýle a šnorchl.
LÉKÁRNIČKA
Každý by měl mít u sebe na kole dezinfekci, sterilní obvaz a náplasti. Dále je vhodné mít s sebou ještě paralen nebo acylpirin, popřípadě živočišné uhlí.
PENÍZE
Eura budete potřebovat prakticky pouze na doplňování potravin (bagety, ovoce, zmrzliny), víno, sýry , případně na nějakou tu restauraci. Konzumaci nápojů v autobuse budete platit v korunách.

Z kontrolujte si ještě platnost cestovních dokladů!
Pak už zbývá jen vzít si s sebou nějaké nerozbitné skleničky na víno a kdo má, tak hudební nástroj a samozřejmě dobrou náladu!


richard.sykora@volny.cz http://www.volny.cz/richard.sykora