ITÁLIE 2003

27. 6. - 13. 7.

Program je, jako již téměř tradičně, rozdělen do tří částí, spojených přejezdy autobusem.

1. část: Dolomity jsou bezesporu jedním z nejkurioznějších horských masivů Evropy. Vápencové pohoří skrývá malebné horské louky, mohutné skalní věže i nebetyčné masivy s ledovci. V průběhu I. světové války tu probíhaly urputné poziční boje. Z této doby pochází i množství zásobovacích cest a tunelů vykutaných v nitru skal. Pohoří je jimi na mnoha místech doslova prošpikováno a řada z nich slouží dodnes jako turistické cesty. Kombinací cyklistiky, pěší turistiky i autobusu se pokusíme z tohoto koláče "vyzobat" ty nejlepší rozinky. Trasy byly vybírány mimo jiné i s ohledem na to, aby každému bylo umožněno si vybrat lehčí nebo náročnější variantu. Ostrým kontrastem na nás pak bude působit čilý ruch Benátek, jejichž prohlídkou uzavřeme první část.


2. část: Střední Toskánsko, jak doufám, by mohlo být pro řadu z nás příjemným překvapením. Po staletí kultivovaná krajina s lesy, olivovými háji a vyhlášenými vinicemi skrývá pitoreskní středověká městečka a vesničky. Krajinu zdobí osamocené vinařské usedlosti i cesty lemované piniemi nebo cypřiši. Zde zvolníme tak, abychom si mohli v klidu všechny pamětihodnosti na trase prohlédnout. V závěru se odvážně vrhneme do výru Florencie.


3. část: Severozápadní Toskánsko je hornatý kraj. Od moře se tu zvedají Alpi Apuani. Nenechte se mýlit, nemají nic společného s Alpami, patří samozřejmě k Apeninám. Přesto, že nedosahují výšky ani 2000 m n. m., působí velehorským dojmem. Strmé štíty jsou tvořeny kvalitním bílým mramorem. Četná mramorová suťoviska pak dotvářejí iluzi "zasněžených hor". Úbočí pokrývají až do výšky 700m deštníkové pinie, olivové háje, vinice a lesy kaštanových dubů. Ideální místo k tomu, abychom se tu vzpamatovali z ruchu Florencie. Závěr bude ve znamení moře a koupání v "Golfo di Poetti". Sůl pak smyjeme při naší zastávce na zpáteční cestě, v průzračných vodách Lago di Garda.


Program zájezdu


(1) 27.6. pá: 690 km;
Sraz před klubovnou: 17:30 - navazování kol.
Odjezd autobusu: 19:00
Praha - Vyšší Brod (205.km) - Linz (260.km) - Salzburg (390.km) - Dobbiaco(690.km)

Nocleh: autobus


(2) 28.6. so: 32-40 km
Dobbiaco (1250)- Lago di Landro (1400) 12.km - Misurina (1750) 20.km - [Rif. Bosi (2200), odboč. 4,5km] - Passo Tre Croci (1800) - Cortina ď Ampezzo (1200) 32[41].km
4 km
Rif. Bosi (2200) - Monte Piana (2250) - Rif. Bosi (2200)


Příjezd na místo: okolo 7:00 - odvazování kol, snídaně

Dnes s sebou: pohory, svítilny do štol

Do srdce Dolomit, olympijského městečka Cortina d Ampezzo, se vydáme od Lago di Dobbiaco po cyklostezce, vedoucí po náspu již zrušené železnice. Za jezerem Lago di Landro se trasa větví. Lehčí varianta vede dále po cyklostezce až do Cortiny. Zajímavější ale těžší je odbočka k jezeru Lago di Misurina (1750). Malebné jezero je možno si objet.
Od jezera vede cesta k horské chatě Rif. Bosi (2200). Cesta k chatě vede po horské silničce až téměř na vrchol Monte Piana.. Je to stará zásobovací cesta z dob I. svět. války. Plochý vrcholek hory Monte Piana byl dějištěm urputných bojů. Hora je prošpikována zákopy, tunely a do skal zatesanými palebnými postaveními. Až uvidíte ten úžasný rozhled, uvědomíte si strategický význam tohoto místa. Můžeme se zde kochat především výhledy na mohutný horský masiv Tre Cime Lavaredo. Tři impozantní skalní věže jsou téměř v zákrytu a tak vyniká kolmost jejich stěn. Na druhé straně se pak vypíná masiv Gruppo del Cristallo. V případě pěkného počasí bude tato odbočka jistě stát za to.
Popis pěší trasy: lehká zajištěná cesta, převýšení 200m, 2,5 hod. Od chaty Rif. Bisi po cestě 6A (Historischer Rundweg) vzhůru k jižnímu vrcholu M. Piana (italská postavení). Dále po 6A k severnímu vrcholu (rakouská postavení). Traverzem po severovýchodní straně (postavení horských myslivců), přes sedlo Forcella di Castrati opět k chatě Rif. Bosi. Svítilny do štol s sebou.

Jinou možností je vyšlápnout si na kole od jezera Misurina k Rif. Aronzo (2300) a obejít si Tre Cime dokola. Cesta kolem věží je pohodlná s pouze malými převýšeními (2,5 - 3 hod.). Pokud Vám nevadí davy turisů, můžete se kochat výhledy na věže ze všech stran.
Vše bude záležet na počasí a na tom, kdy autobusem do oblasti skutečně dorazime.

Od jezera Misurina se lze vrátit stajnou cestou opět na železniční cyklostezku a pokračovat dále do Cortiny. Určitě bude stát za to odbočit (2,5 km) do údolí Ru de Fanes k největšímu dolomitskému vodopádu Cascata Fanes.
Popis pěší trasy: krátká, lehká zajištěná cesta (ferata) okolo vodopádu, převýšení 200m, (3/4 hod). Nejprve cesta vede dolů do soutězky, přes železný mostek pod vodopádem a pak podél ocelových lan opět nahoru. Pozor: Kdo chce k vodopádu musí poměrně brzo odbočit z cyklostezky na silnici (na mapě označeno x) . Jinak odbočku k vodopádu mine tunelem a dojede až téměř do Cortiny. Toto je též vhodný cíl pro případ horšího počasí.
Jinou možností jak se dostat od Lago Misurina do Cortiny je cesta přes sedlo Passo Tre Croci. Ze sedla se sjíždí serpentinami přímo do Cortiny (mapa č.7).
Než vyhledáme kemp nenecháme si ujít krátkou prohlídku městečka (historické centrum, Olympijský stadion).

Cortina Misurina

... Piana Tre Cime
Cascata Fanes

Nocleh: Cortina d Anpezzo Camping Cortina ,Via Campo Di Sopra 2, T: 0039 043 68 67 575


(3) 29.6. ne: 21 km
Cortina ď Ampezzo (1200) - Passo Falzarego (2100) 7.km - Cordevole (1200) 15.km - Malga Ciapela (1450) 21.km
5-6 km
Passo Falzarego (2100) - Rif. Lagazuoi (2750) - Passo Falzarego (2100)

Autobus čeká: v sedle Falzarego 11:00 - 14:00
Pohorky je možno si nechat vyvést autobusem.

V kempu v Cortině zřejmě zanecháme přívěs(y) na kola. Další dny v Dolomitech by nás doprovázel již pouze samotný autobus s bagáží.

Tento den nás čeká krátká ale na převýšení nejnáročnější cyklistická trasa. Z Cortiny (1200) budeme stoupat po silnici do sedla Passo Falzarego (2100). V nejvyšším bodě naší cyklistické trasy si uděláme menší pěší výlet.
Nad sedlem se vypíná stěna hory Lagazuoi. Vrchol byl strategickým opěrným bodem rakouské armády. K jeho dobytí neváhali Italivé vystřílet ve stěně 1100 m dlouhou štolu. Dnes touto štolou vede turistická cesta, jištěná ocelovými lany. V tunelu je občas nějaké to okno, ale jinak je třeba mít s sebou svítilnu, nejlépe čelovku, protože volné ruce se budou hodit.
Popis pěší trasy: lehká zajištěná cesta, převýšení 670 m, celkový čas 2,5 - 3 hod. Od sedla Falzarego se vydáme širokou cestou a po necelé půlhodině dorazíme k rozcestí. Dáme se vlevo kolem zbytků vojenských stavení a přes skály dosáhneme vchodu do tunelu. Po 350 m převýšení se vynoříme u chaty Rif.Lagazuoi (2750) (též konečná lanovky ze sedla Falzarego). Cesta zpět vede po povrchu. Při sestupu se můžeme kochat výhledy na protější stěny masivu Tofane.

2. varianta: Kdo by se bál tunelu, nebo převýšení, může si udělat výlet ze sedla Falzarego na druhou stranu, směrem ke skalním věžím Cinque Torri. K tomuto výletu je ovšem lepší nástupní místo Passo Giau (2240). Cesta přes toto sedlo je prakticky stejně dlouhá.
Tento výlet ve své lehčí variantě nemá žádné velké převýšení. Vede okolo bizardních skalních věží Cinque Torri a místy s krásnými výhledy (3 hod.).
Kdo by však chtěl něco ostřejąího, může si z této trasy udělat u chaty Rif. Averau malou odbočku na stejnojmennou horu: "Jen málokterý vrchol se nám za tak malou vynaloženou námahu odmění tak impozantním rozhledem. ... Pro dosažení nástupu na zajištěnou cestu Ferrata Averau pokračujeme v obkroužení východních srázů hory. Zde na severu leží jediná slabina tohoto osamělého vrcholu. Přes nevýrazný kotel dojdeme k ocelovému lanu, které znamená začátek ferraty. stoupáme až do strmého žlabu, který později přechází v rampu. Tímto úsekem podél zabezpečení překonáváme jediné vážnější místo výstupu. Další pohyb je již bezproblémový. Z vrcholu Monte Averau se otevírá nádherný výhled především celou skupinu Tofan a na labirint věží hřebene Fenis. Sestup vede stejnou cestou. Tam a zpět 2 hod."

Po návratu do sedla sedneme opět na kola a vychutnáme si dlouhý sjezd do údolí Cordevole. Od říčky Cordevole budeme pokračovat proti proudu přítoku Pettorina až do kempu pod jižními svahy masivu Marmolada. 800 m vysoké stěny čnící nad údolím budou jistě důstojnou kulisou pro náš "základní tábor". Kousek za kempem končí i silnice a dále už pokračuje jen cesta. Okolo vodopádu se lze dostat do údolí svíraného "třítisícovkami" Ombretta a Marmolada. Kdo by se nezastavil v sedle Falzarego, může si udělat pěší výlet právě sem. Je to také vhodná varianta pro případ horšího počasí.

... ...
štola a Rif. Lagazuoi, výhled z Averau

Falzarego Cingue Torri camp

Nocleh: Malga Ciapela , Campeggio Malga Ciapela Marmolada, Via Malga Ciapela 116, T: 0039 043 77 22 064


(4) 30.6. po: 48 km
Passo: Pordoi- Sella - Fedaia
5 - 7 hod.
Passo Sella (2200) - Rif. Vincenza (2250) - Rif. Demetz (2680) [Sasopiatto (2950)] - Passo Sella (2200)

Nebalíme, zůstáváme
Odjezd autobusu: 8:30 VODU NA CELÝ DEN S SEBOU!
Pohory s sebou (budou sněhová pole)
Zastávka v Passo Pordoi: cca 9:15 - 9:30
Příjezd do Passo Sella: 10:00
Sraz v Passo Sella a odjezd: 17:30
Příjezd do kempu 18:30

Předešlou etapou jsme se přehoupli do západních Dolomit, do oblasti, které dominují masivy Sella Gruppe a Marmolada. Tato oblast skýtá celou řadu možností pro pěší turistiku.
Cestou autobusem (mapa 7) do sedla Passo Sella se ještě krátce zastavíme v jiném krásném sedle, Passo Pordoi. V časných dopoledních hodinách by měli být stěny mohutného masivu Sella Gruppe pěkně nasvícené. Naším cílem je ale sousední sedlo Passo Sella, jedno z nejimpozantnějších v Dolomitech. Sedlo mezi masivy Sella Gruppe a Sassolungo bude výchozím i koncovým bodem našeho pěšího výletu.
V masivu Sassolungo máme možnost prožít celé Dolomiti v kostce. Podkova rozeklaných věží, třítisícovek je nejen lákavým terénem pro horolezce ale i působivou kulisou pro pěší výlet.

Můžeme zvolit jednu ze tří nabízených variant:

1) Výchozím i koncovým bodem všech variant je sedlo Passo Sella. Mezi gigantickými skalními bloky se solitérními borovicemi a modříny dojdeme k Rif. Comici (2150). Cestou můžeme obdivovat východní stěnu Sassolungo, považovanou horolezci za jednu z největších výzev v Dolomitech. K překonání suťových splazů, v traverzu pod severními stěnami, si můžeme zvolit jednu ze dvou variant. Níže položená cesta je pohodlnější, z výše položené jsou pak krásnější výhledy. Obě cesty se sejdou v Col de Mezdi (2100). Odtud, bez větších výškových rozdílů, dojdeme až ke vstupní bráně do mohutné otevřené podkovy Sasolungo - Sassopiatto. Kotlem pokračujeme k chatě Rif. Vincenza (2250)(2 hod). Chata se nalézá na úpatí věže Punta Dantersas, dělící vnitřní prostor podkovy na dva kotle. Zde si můžeme rozmyslet, kterou variantou budeme pokračovat dále. Lehká varianta pokračuje vzhůru levým kotlem k Rif. Demetz (2680). Chata se nalézá v ostrém zážezu mezi mohutnými skalními bloky (též konečná lanovky od Passo Sella). Odtud pak cesta schází suťoviskem k sedlu Passo Sella. Při sestupu je možno se kochat výhledy na Sella Gruppe a Marmoladu.

2) Pro, ty co však chtějí trochu toho adrenalinu, je tu varianta vedoucí pravým kotlem. Tato varianta je pouze pro skupinu vybavenou na feraty (úvazky, pojištění, zkušenosti). Pro přesnost budu citovat: "... odtud vstupujeme do do velkého kotle Sassopiatto. Rozeznáváme žleb, kterým vede průběh dalšího výstupu. Po necelé hodince únavného výstupu docházíme k nástupu na ferratu. Pozor na značky, které vedou výše rozšiřujícím se žlebem, ale navigují nás v levo do malého sedla. Odtud začíná nejzajímavější část výstupu. Pomocí ocelových lan a kramlí traverzujeme stěnu do komínu. Jím vzhůru až na úzkou skalní polici, kterou stoupáme k sedlu na hlavním hřebeni (2950)(2 hod.). Vzhledem k severní orientaci zde leží často zmrzlý sníh." Z hřebenu sestupuje nekonečnými serpentinami k Rif. Sassopiatto (2300)(1,5 hod). Dále pak již pohodlnými cestami, po loukách pod jižními stěnami masivu, dojdeme k Passo Sella (2200)(1 hod.). Cestou se můžeme kochat výhledy na ledovci pokrytou Marmoladu.

3) Celý masiv se dá také pouze obejít ve výšce cca 2100 - 2300 m.n.m. Trasa se liší tím, že před Rif. Vincenza odbočíme do prava a Sassopiatto obejdeme v traverzu. U chaty Rif. Sassopiatto se trasy opět spojí. Kdo se obává nadměrného pohybu, může nějakým způsobem využít i lanovku ze sedla Passo Sella k chatě Rif. Demetz.

Zbude-li čas, tak se můžeme, při zpáteční cestě autobusem, ještě krátce zastavit v sedle Passo Fedaia.
Nakonec bude vše záležet především na počasí. Nejtěžší varianta trvá 6,5 - 7 hod. V případě špatného počasí je možno si udělat výlet v údolí přímo za kempem: Ombreta nebo Franzedás.

Pro zajímavost jsem trasu tohoto výletu zakreslil z různých pohledů do obrázků červeně, žlutě je lanovka.

... Sassopiatto

Passo Sella Sassolungo

Nocleh: opět Malga Ciapela


(5) 1.7. út: 47 km
Malga Ciapela (1450) - Lago di Aleghe (980)10.km - Agordo (611) 27.km - Vignole (370) 47.km
100 km
Vignole - Venezia

Navazování kol: Vignole 14:30

Další den již budeme na kolech sjíždět dolů, údolím říčky Cordevole. Budeme sledovat jak se krajina postupně mění, tak jak sjíždíme od nejvyšších masivů až k nížinám. Projedeme okolo Lago di Alleghe a Lago di Cencenighe. Za městečkem Agordo se údolí výrazně zůží a dostane místy ráz soutěsky. Cesta údolím Canale di Agordo nás vyvede z Dolomit až do otevřené krajiny u města Belluno. Zde, v obciVignole, nás již bude očekávat autobus i s vyzvednutým vlekem. Navážeme kola a vydáme se k Benátkám.

Aleghe Agordo

Nocleh: Fusina
Camping Fusina, Via Moranzani 79, T: 0039 041 54 70 005


(6) 2.7. st: +

Nebalíme, zůstáváme
Odjezd autobusu do Benátek: 8:00
Odjezd autobusu do kempu: 16:30

V Benátkach jsem byl dvakrát a myslím, že je tam stále co objevovat. Kdo tam bude poprvé jistě si nenechá ujít benátské kanály, Ponte Rialto, náměstí San Marco i jiné vyhlášené atrakce. Kdo zde již byl, může zabrousit do malých uliček a zákoutí, kde se nachází nejrůznější dílničky a malé sklárny. Nerušeně tu lze nahlížet skláři přes rameno, jak mu jde práce pěkně od ruky.
Na prohlídku Benátek, to chce si pěkně přivstat. Mohli bychom si udělat společnou projížďku po Canal Grande ještě než zaplaví město davy turistů. Možná, že pak bude šance se dostat i do baziliky sv. Marka nebo některého jiného interiéru. Také mohu doporučit ranní návštěvu tržnice u Ponte Rialto. Tržnice ožívá hned z rána, kdy se sem navážejí všechny ty mořské potvory.
Na prohlídku Benátek budeme mít téměř celý den. Podvečer bychom pak mohli věnovat zaslouženému osvěžení na pláži v kempu, nebo bychom se mohli osvěžovat přes poledne na plážích v Lido a v Benátkách pak setrvat až do večerních hodin. Pokud se nám podaří se ubytovat v kempu ve Fusině, bylo by možno pro individuální večerní návrat využít i místní převoz.

Rialto San Marco

San Marco Canal Grande

Nocleh: opět Fusina


(7) 3.7. čt: 320 km
Venezia - Ferrara - Bologna - Florencie - Volterra

Odjezd autobusu: 9:30
Cestou nákup v supermarketu.
Příjezd do Voltery: okolo 16. hod

Po přesunu autobusem do Toskánska, začneme podvečerní prohlídkou "alabastrového" města Volterra. Město, situované na kopci s dalekými výhledy, bylo již starým etruským sídlem. Dodnes si zachovalo středověký ráz. Nalezneme zde zbytky etruských hradeb, bránu Arco Etrusco, starý římský amfiteátr i mohutnou medicejskou pevnost. Město je však proslaveno především výrobou uměleckých předmětů z alabastru. Tento měkký a průsvitný sádrovec se těží v jeho okolí. Ve městě si pak můžeme prohlížet řadu malých dílniček a obchůdků s tímto artiklem.

... ... Volterra

Nocleh: Voltera , Camping Le Balze, Via di Madringa T: 039 05 88 85 577


(8) 4.7. pá: 33 km
Volterra (530) - Fiume Era (130) - il Castagno(490) - San Gimignano (320)- kemp(270) 33.km

Za Volterrou, v místě zvaném La Balze, vytvořily sesuvy půdy jakési tufové útesy - místo s dalekými výhledy. Díky těmto sesuvům zde byla odhalena i řada etruských památek. Cesta dále pokračujeme řídce osídleným krajem porostlým macchií a řídkým lesem.
Jako přízrak se před námi vynoří silueta městečka San Gimignano. Tento "středověký Manhattan" tvoří až 54 m vysoké opevněné rodové věže. V dobách největší slávy jich bylo 72. Nalezneme zde též mnoho dalších památek: paláce, nádherné fresky, klášter nebo travertinovou kašnu z 12. stol. Jelikož jsme ubytováni nedalekém kempu, mohli bychom si užít i jeho večerní atmosféru.

Volterra La Balze

... ...
San Gimignano

Nocleh: Santa Lucia , Camping Boschetto di Piemma, T: 0039 057 79 41 982


(9) 5.7. so: 30 km
San Gimignano (270) - Colle di Val ď Elsa (140) - Monteriggioni (270) - Siena (320)

Z San Gimignana zamíříme k Colle di Val d Elsa, jehož středověké jádro (Colle Alta) vyčnívá nad krajinou na hřbetě kopce. Město je známo broušením křišťálového skla. U mostu přes řeku by mohlo být místo k osvěžujícímu koupání. Doporučuji malou zjížďku přes historickou obec Abbadia Isola (na okraji mapy 10)
Po krátké cestě se ocitneme před Monteriggioni. Ne, nejsou to kulisy k novému historickému filmu na barandovských loukách. Je to jen další perla Toskánska - obec s kompletně dochovaným opevněním, zasazená do volné krajiny.
Odtud je již jen kousek do Sieny, největšího města na naší cyklistické trase a také centra středního Toskánska. Mají zde prý nejhezčí náměstí v Itálii. Zkontrolujeme! Najdeme tu ale i řadu nádherných šlechtických paláců nebo majestátní dóm z černého a bílého mramoru, jež se vypíná na jednom ze tří městských návrší.

...
Colle di Val ď Elsa, Monteriggioni

...... ..... Siena

Nocleh: Siena Camping Colleverde, Via Scacciapensieri, T: 0039 057 72 80 044


(10) 6.7. ne: 50 km 30 km
Siena - Castellina - Rada - Greve - 50.km -

Ze Sieny budeme pokračovat na kolech malebnou krajinou Chianti. Je to pahorkatina rozkládající se mezi Sienou a Florencií, pokrytá ze 45% lesy. Na zbývající ploše nalezneme olivové háje a především vinnou révu. Z té se ve více jak 700 vinařských podnicích vyrábí ono proslulé Chianti Classico. Opět tedy bude co ochutnávat. Pojedeme přes malebnou středověkou obec Castellina. Neměli bychom vynechat obec Radda v jejímž okolí jsou prý nejpůvabnější místa.
Trasu zakončíme ve středisku oblasti Greve in Chianti. Najdeme tu pěkné náměstí lemované podloubím. Místní řeznictví je proslulé výrobou a prodejem vyhlášených lahůdek tohoto kraje. Komu zbude čas, doporučuji ještě malou zajížďku do Montefiorale s malebně umístěným hradem
V Greve navážeme kola a vydáme se do nedaleké Florencie.

Chianti

Greve

... Castellina
Montefiarole

Nocleh: Firenze , Campeggio Michalangelo Parco Comunale, Via Michalangelo 8O, T: 0039 055 68 93 48


(11) 7.7. po: ? km
prohlídka Florencie

Nebalíme, zůstáváme

Doufám, že si na zapadlých silničkách Chianti odpočineme natolik, že nám nebude činit velký problém vrhnout se do výru Florencie a strávit tam téměř celý den. Z kempu je celkem snadný přístup do města a tak si Florencii může užít každý dle libosti.
Florencie je kapitola sama pro sebe a tak jen zběžně: Nalezneme tu celou řadu muzeí s opravdovými poklady např. od Michelangela či Leonarda da Vinci. Jenom v monumentálním Palazzo Pitti se nachází 7 muzeí na které by jste potřebovali celý den. V tomto paláci najdete např. Gallerii Platina s Medicejskými sbírkami renesančního a barokního umění (8:30-18:45). Sbírky jsou stejně významné jako v proslulé galerii Uffizi, jež je ovšem v pondělí zavřena. V pondělí je také zavřena Galleria dell Academica s Michelangelovým Davidem (stejně je v rekonstrukci). Zajímavé ovšem může být muzeum dějin vědy Museo di Storia della Scienza. Najdeme zde např. přístroje Galileo Galileího. (Piazza del Guidici 1, 9:30-13,14-17). Palazzo Vecchio - radnice (9-19)
Další zajímavosti: Florentská katedrála - Doumo (zdarma, vstup do kopule placen, Campanile (věž 85 m) - barevný mramor, reliéfy.
Kostel Santa Croce - Michelangelův a Machiavelliho náhrobky, malovaný dřevěný strop, polychromní mramor (vstup zdarma).
Medicejské kaple Cappelle Medicee - mramorová výzdoba od Michelangela (vysoké vstupné, 8:30-14).
Battistero - osmiboká románská stavba (zelený a bílý mramor, mozajky, bronzové portály, 13:30-18:30, nízké vstupné). Park Giardino di Boboli - možnost odpočinku, sochy, kašny, výhledy (Palazzo Pitti).
Ponte Vechio, most ze 14. stol., lemovaný 36 zlatotepeckými krámky.

... ...

Florencie Ponte Vechio

Nocleh: opět Florencie


(12) 8.7. út: 120 km 28 km
Passo Radici (1530) - Castelnuovo di Garfagnana (270)

Odjezd autobusu : 9:00
Cestou návštěva muzea Leonarda da Vinci (pohyblivé exponáty jeho strojů) a nákup v supermarketu.

Po přesunu autobusem se ocitneme v kraji zvaném Garfagnana. Je to drsný a chudý kraj, vymezený ze severovýchodu Apeninami a z jihozápadu hřebenem Apuánských Alp. Obě pohoří mají naprosto rozdílný ráz. Divokost "mramorového pohoří" je tu v přímém protikladu k sice vyšším, ale oblým a pozvolným Apeninám. Budeme se moci sami o tom přesvědčit, až budeme sjíždět na kolech z Apeninského sedla Passo delle Radici (1529 m). Silnice nás nejprve povede dolů, přes rázovité městečko Castiglione di Garfagnana, obehnané kruhovými zdmi až do údolí řeky Serchio. Zde narazíme na Castelnuovo di Garfagnana, hlavní centrum oblasti. Nad městem se tyčí pevnost Fortezza di monte Alfonzo a v pozadí Alpi Apuani. U řeky by mohlo být dobré koupání.

... ... Castiglione

Nocleh: Castelnuovo di Garfagnana , Camping La Piella Club, Parco Agroturistico la Piella, T: 0039 058 36 29 16


(13) 9.7. st: 56 km
Castelnuovo (270) - Passo del Vestito (1000) - Marina di Masa (0)

Od Castelnuova budeme stoupat po silnici údolím říčky Turrite di Secca, okolo Lago di Isola Santa (že by koupání?) až k tunelu, jež prostupuje hlavní Apuanský hřeben. Odtud pak již budeme jen sjíždět serpentinamiaž k pobřeží. Cestou budou určitě nádherné výhledy na Apuany. Určitě bude dobré jen tak neminout horské vesničky (Terrinca, Retignano). Cestou by měl být na hřebenech vidět obrovský skalní oblouk (Passo dell Arc pod horou M. Faro). K němu se lze přiblížit odbočkou (v ostrém záhybu trasy) do horské osady Cardoso. Možná, že bude stačit se za ostrou zatáčkou poohlédnot zpět.
Sjedeme až do Forte dei Marmi. Odtud již po pobřeží až do kempu. Konečně zasloužené moře!

... Alpi Apuane

Carara ....

Nocleh: Marina di Masa , Camping International Touring, Via Baracchini 119, T: 0039 058 57 80 021


(14) 10.7. čt: 32km
Marina di Masa (0) - (250) - Lerici(0) - (100) - kemp River (0)

Na to, abychom si moře mohli náležitě vychutnat, nás však ještě čeká krátký přesun na kolech do o poznání romantičtějších míst. Nejprve pojedeme podél pobřeží k mostu přes Fiume Magra. Nad pobřežím se tyčí hřeben Apuan se stovkami lomů, jež šplhají až k nejvyšším vrcholkům. Již od dob Římanů se v nich odlamují bloky světově proslulého mramoru. Mramoru, z kterého tu kdysi Michelangelo vytesal svého Davida.
U mostu přes Fiume Magra opouštíme Toskánsko a sněřujeme do Provincie Liguria. Zde, v okolí hlubokého zálivu La Spezia , se při pobřeží rozkládají dva regionální přírodní parky: Montemarcello Magra a Cinque Terre. Pobřeží je tu velmi členité. V zálivech se tu skrývají rázovité rybářské osady. Z výběžků ční pevnosti a skály, spadající do moře, tu ukrývají "modré jeskyně".
Cesta podél pobřeží již nebude rovná, ale za to jistě s krásnými výhledy. Jistě si vybereme nějakou vhodnou pláž, třeba na samém výběžku za Monastero S. Croce. Další možnosti koupání jsou v okolí Lerici. Tam je však možno se jít koupat i příští den.

... Arcola Lerici

Nocleh: Ameglia , Camping River, Loc. Armezzone, T: 0039 018 76 59 20


(15) 11.7. pá: 44km
kemp River - Arcola - La Spezia - Riomaggiore (Portovenere) a zpět

Tento den můžeme strávit pouze odpočinkem. Ke koupání, a potápění v okolí Lerici musíme ovšem ujet asi 9 km.

Komu by se však nechtělo jen tak válet, má možnost si udělat výlet po okolí.
Za La Sppezií se roskládá přírodní rezervace Cinque Terre. Zde na skalách, prudce spadajících do moře, se tísní malebné rybářské osady.
1. varianta: přes historické městečko Arcola a La Spezii do Riomaggiore a Manaroly.
Nad La Spezií silnice stoupá k tunelu krz hřeben Cinque Terre. Budou zde jistě pěkné výhledy na záliv a pohoří Apuani. Za tunelem silnice klesá k osadě Riomaggiore. Odtud je možno pokračovat po cestě zasekané ve skalách nad mořem (Via dell Amore) do Manaroly. Odtud je dobré pro změnu se vracet po silnici vedoucí o něco výše, s krásnými výhledy na popřeží a městečka.
2. varianta: na protější výběžek zálivu, do Portovenere.
Komu by se nechtělo stoupat do kopce může si zajet přes Arcolu a La Spezii do Portovenere. Na sebe nalepené obytné domy tu tvoří od moře obranný val, jež je pak ze strany vnitrozemí doplněn hradbami s pevností. Proti Portovenere se nalézá ostrov Isola Palmária ukrývající jeskyni Grotta Azzura.

... ... Riomaggiore
Via Amore a Manarola

Lerici Portovenere

Nocleh: opět Ameglia


(16) 12.7. so: 290 km
Ameglia - Lago di Garda - Malcesine

Odjezd autobusu: 9:00
příjezd k Lago di Garda: okolo 14. hod.

V Lago di Garda nás čeká poslední koupání. Zde totiž uděláme povinnou přestávku pro řidiče. Ta bude pro nás znamenat podvečerní koupání v průzračné vodě jezera, případně prohlídku městečka Malcesine. Toto historické městečko na břehu jezera s úzkými uličkami zdobí romantický hrad Rocca.
Možná, že by se mohl stihnout výjezd lanovkou na Monte Baldo. Strmě spadající svahy kompaktního hřebenu Baldo převyšují hladinu o 2000 m. Vznikl tak jeden z nekrásnějších koutů Evropy. Zajímavostí je, že lanovka vyváží na hřeben i cyklisty.

Pokud by bylo horší počasí, tak bychom mohli uvažovat o zastávce ve Veroně. Ale to opravdu pokud by nebyl polední žár, jinak dávám přednost koupání. Měst bylo dost a nemusíme se vracet schvácení.

Po přespání v kempu se již vydáme autobusem, přes alpská údolí rovnou domů.

Malcesine j. Garda

Nocleh: Malcesine , Camping Tonini, T: 0039 045 74 01 314


(17) 13.7. ne: 780 km
Malcesine - Trento (50.km) - Bolzano (100.km) - Salzburg (400.km) - Dolní Dvořiště (590.km) - Praha (780.km)

Odjezd autobusu: 9:00
Příjezd autobusu do Prahy: 21:00

Nocleh: doma


CELKOVÁ TRASA AUTOBUSU: 2900 km


Co je dobré ještě vědět?

Jedeme klimatizovaným autobusem s vlekem na kola. Spíme v kempech ve vlastních stanech. Bagáž nám vozí autobus. U autobusu je někdy možno se zastavit na oběd. Řidiči vaří instantní polévky, kávu, čaj, chladí pivo, kolu apod. Autobus může též odvést indisponované jedince nebo ty, jejichž kolo utrpělo vážnější defekt.
Jídlo si vezeme s sebou v autobuse. Nevozte však balenou vodu, minerálky a pod.(ať se tam vejdeme). Pečivo, máslo, ovoce a pod. je možno průběžně doplňovat z místních zdrojů
Cyklistické trasy jezdíme podle mapek, které každý dostane v autobusu. Až na vyjímky jezdíme po asfaltkách. Kola je ovšem nutno mít v dobrém stavu: seřízené brzdy, kompletní výplety kol, nesjeté pláště, náhradní duše, lepení, nářadí, pumpičku, svítilny a blikačky do tunelů, náhradní dráty a jiné potřebnosti dle slabin vašeho kola. Helmy samozřejmě s sebou.
Vezměte si též vhodnou obuv a oblečení do vysokohorského prostředí (kulichy, rukavice)! Kdo se bude chtít pustit na ferraty, musí mít odpovídající zkušenosti a vybavení. Rovněž je nutné se na tuto činnost připojistit! Ve vyšších polohách se v tuto dobu můžeme setkat se sněhovými poli. Doporučuji vzít si sebou čelovku na svícení ve štolách. Volné ruce se budou hodit. Šnorchly a brýle na potápění se také hodí.
Kolik peněz s sebou?
Ze společného rozpočtu bude hrazena doprava a kempy. Je pak na individuálním zvážení kolik kdo hodláte věnovat na různé vstupné do muzeí klášterů, kostelů, a pod.
Co by asi tak přicházelo nejvíce v úvahu a za kolik teprve zjistíme.
Je dobré ještě vzít s sebou sklenky na víno, neboť budeme opět chutnat tentokrát vína italská. Kdo může, tak nechť přibalí hudební nástroj a všichni samozřejmě dobrou náladu!


http://www.volny.cz/richard.sykora