POD FRANCOUZSKÝMI ALPAMI

Tentokrát míříme na jih. Teplo, sluníčko a koupání by mělo být důstojnou protiváhou minulému Norsku. Zapomenutá kamenná městečka a horské vesničky nás budou provázet při putování jihovýchodní Francií "Od Grenoblu po Nice". Před vedrem nás bude chránit nadmořská výška náhorních planin nebo stíny hlubokých soutěsek. Šlapání na kole budeme střídat s brouzdáním v modrozelených tůních, klouzáním po kamenných tobogánech či sprchováním pod vodní tříští. Ano, je tu opět canyoning! A ne ledajaký. Tomu "Španělskému" bude jistě dobře konkurovat. Opět si každý bude moci zvolit svojí obtížnost (již od 8 let). Ten, kdo se zase těší na rozlehlou vodní plochu jezera či moře, tak si určitě přijde na své také. Na závěr se zastavíme na Riviéře a trochu prosolíme svá těla.
Ve Francii jsme byli tolikrát a stále tu máme co objevovat!


Program zájezdu


(1) 1.7. pá : 830 km
Přesun autobusem 14 hod.
(Rozvadov - Nurnberg - Stuttgart - Zurich - Luzern - Grimselpass)

Sraz: v 17:00 - NAVAZOVÁNÍ KOL (počítejte tento den s větší dopravní zácpou!)
Kde: u haly Děkanka, Děkanská Vinice I (roh s Pujmanovou), Praha 4
Odjezd autobusu: 18:00

Nocleh: autobus


mapa: (2)

(2) 2.7. so : 55 km
Cyklostezkou podél Rhony
(Grimselpas - Brig - Visp)

Příjezd do sedla Grimselpass: 8:00 - ODVAZOVÁNÍ KOL

Nejprve se cestou krátce zastavíme ve Švýcarsku. Kola odvážeme v sedle Grimselpass (2165). Odtud jsou krásné pohledy na protáhlé jezero Grimselsee nebo na Rhonský ledovec. Ze sedla se dá jít na krátkou pěší procházku, jež nás zavede až k vyhlídce nad ledovec. Jinou možností je projet se po silničce nad jezerem Grimselsee k jezeru Oberaarsee a zpět (celkem 10km, 170 m převýšení).
Ze sedla budeme sjíždět serpentinami do Rhonského údolí a dále pokračovat po cyklostezce stále dolů, přes horské vesničky, až k historickému městu Brig s klášterem. Odtud je to jen kousek po silnici do Visp, kde kempujeme.

... ...
Rhone Gletscher, Grimselsee, Brig

Nocleh: Visp, Camping Mühleye, M: +41 79 258 40 04, T: +41-(0)27 946 20 84


mapa: ( 3)

(3) 3.7. ne : 14 - 20 km
Pěší výlet pod Materhornem

Odjezd autobusu z kempu do Tasch: 8:30
28 km, 45 min
Odjezd vlaku z Tasch do Zermattu: 9:30
6 km , 10 min
(Odjezd vlaku z Zermattu na Gornergard 10:00, příjezd 10:54)

Odjezd vlaku z Zermattu do Tasch: 18:10
Odjezd autobusu z Tasch do kempu: po příjezdu vlaku v 18:20
Příjezd do kempu 19:00

Tento den se vyvezeme nejprve autobusem a pak i vláčkem do Zermattu. Zde zvolíme některou z variant celodenního pěšího výletu pod Matrhornem.

VARIANTA č.1 (20 km, 1000 m)
Ze Zermattu (1650) vede strmý výstup k chatě Trift (2337). Pak nás ještě čeká zhruba 300 výškových metrů a ocitneme se na traverzu s krásnými výhledy na Materhorn. Traverz zakončíme po cca 4 km sestupem k ledovci Zmuttgletscher. Od něj se budeme vracet do Zermattu údolím Zmuttbachu.

VARIANTA č.2 (18 km, 600 m)
Tato varianta je méně náročná, ale také méně hezká. Ze Zermattu se stoupá pozvolněji údolím Zmuttbachu ke Zmuttgletscheru a zpět. Útěchou je, že se může jít cestou po jedné straně údolí tam a jinou zpět.

VARIANTA č.3 (14 km, dolů)
Při velmi pěkném počasí by možná stálo za to, vyjet vláčkem ze Zermattu až do výšky přes 3000 m.n.m. na Gornergrad. Odtud bychom pak mohli scházet zpět, trasou s vyhlídkami na velké ledovce a majestátně se vypínající špici Materhornu i dalších "čtyřtisícovek". Cestou můžeme, kromě přírodních krás, obdivovat i typicky švýcarská, roubená stavení na kůlech, či dřevěné seníky, rozeseté po horských loukách.
Je to ovšem drahá varianta. Z našeho rozpočtu hrazena nebude. Cena vlaku: dosp. 36 ,- CHF, do 16 18,- CHF, skupina 10 os. 28,80/14,40 CHF.

.. ..
Materhorn

NAVÁZÁNÍ KOL

Nocleh: opět Visp

mapa: (4)

(4) 4.7. po : 420 km
20 km
Přesun autobusem 7 hod.
( Visp - Geneve - Grenoble - St-Jean-en-Royans - Col de la Machine)
Na kolech Combe Laval

Odjezd autobusu : 9:30
Příjezd do sedla Col de la Machine: 16:30 - ODVÁZÁNÍ KOL

Ze Švýcarska se přesuneme autobusem ke Grenoblu. Na jih od tohoto města se rozkládá národní park Vercors. Je to rozlehlá vápencová plošina s výškou mezi 1200 - 1700 m. Eroze tu vymodelovala zajímavé kaňony, jimiž vedou svérázné silničky - ideální pro cyklistiku.

Autobusem se necháme vyvést do sedla Col de la Machine (1150m). Zde odvážeme kola a projedeme se po vyhlídkové silničce Combe Laval. Úzká silnička se zařezává ve skalách vysoko nad kaňonem. Silničkou se projedeme tam a zpět (cca 4km tam, tak abychom neztratili výšku) a dále budeme ze sedla pokračovat na druhou stranu do kempu.


... ...
Combe Laval

Nocleh: la Chapelle en Vercors - La Cime du mas, Camping Les réveilles, T: +33 4 75 48 21 81


mapa: (5)

(5) 5.7. út : 58km
Na kolech kaňony Bourne a Vernaison

U městečka Pont-en-Royans se stýkají dva kaňony: Bourne a Goutlets. Silnice zařezané do skal tu vedou krátkými tunely i pod převisy.

VARIANTA č.1
Tato varianta je náročnější (dokonce nejnáročnější z celého zájezdu), ale také zajímavější. Okruh vede oběma kaňony: jedním dolů a druhým nahoru. V půlce trasy, u Pont-en-Royans, bychom si mohli trochu odpočinout a osvěžit se v říčce.

VARIANTA č.2
Pro ty, co by si snad netroufali na převýšení v první variantě, existuje druhá možnost. Ta spočívá v tom, že by si každý dle možností a chuti zajel vždy jen do vrchní části kaňonu. Ve vrchních částech kaňonů se asi nalézá nejvíce zajímavých míst, ale touto variantou se připravíte o možnost pozorovat proměny krajiny cestou od krasové planiny do nížiny s vinicemi a zpět. Také převážnou část trasy projedete vlastně dvakrát.

... ...
Bourne a Goulets

... ...
Goulets, Pont-en-Roian , Bourne

... ...
Grand Goulets

Nocleh: opět la Chapelle en Vercors


mapa: (6)

(6) 6.7. st : 50 km
Na kolech přes Col de Rousset do Saillans

Náhorní plošinu opustíme v sedle Col de Rousset (1250) a spustíme se serpentinami dolů k městečku Die. Dále budeme pokračovat podél řeky Drome až do Saillans.

... ...
Col de Rousset, městečko Die a údolí Drome

Nocleh: Saillans, Camping municipal les Chapelains, T: +33 4 75 21 55 47, M: +33 6 30 59 34 29


mapa: (7)

(7) 7.7. čt : 48 km
14km
Na kolech přes Saou do Crestu

NAVAZOVÁNÍ KOL v Crestu: 17:00
Příjezd do kempu: 18:00

VARIANTA č.1
Tato varianta je náročnější, ale zajímavější. Ze Saillans budeme nejprve stoupat po silnici, vedoucí pod masivem les Trois Becs (tři zobáci), do sedla Col de Chaudiere. Masiv je tvořen jakýmsi byzardním prstencem skal, jemuž vévodí skalní stěny les Trois Becs (1589). Ze sedla se pak spustíme dolů k vesnici Bordeaux. Trasa dále pokračuje podél říčky Roubion k Saou. Zde je jakási brána do celého masivu, střežená skalní věží Rocher de Graville. Tou se prosmýkneme, abychom mohli masiv opět opustit na druhé straně přírodní branou Pas de Lausens. Zbývá už jen dojet do města Crest, kde na nás bude čekat autobus. Nad městem se vypíná středověký Donjon.

VARIANTA č.2
Abychom se vyhnuli stoupání do sedla Col de Chaudiere, vede trasa nejprve podél řeky Drome. Masivem pak,oproti první variantě, projedeme z druhé strany přes Pas de Lausens do Saou. Dále pokračujeme po jiné silnici do města Crest.

... ...
les Trois Becs, Saou, a Col de Chaudiere

... ....
Rocher de Graville, Crest - Donjon

Nocleh: opět Saillans


(8) 8.7. pá : 240 km
6 km
Přesun autobusem k Verdonu
(Col de Cabre - Sisteron - Digne - Castelane - Verdon)
Procházka k začátku kaňonu

Odjezd autobusu: 9:30
Nákup v supermarketu: 1hod.
Příjezd k Verdonu : 15:00

Autobusem se přesuneme o něco více na jih ke kaňonu Verdon.
Odpoledne bychom si mohli například udělat pěší procházku ke vstupu do kaňonu Culoir Samson, nebo na vyhlídku Point Sublime.

... ...
Sisteron, Culoir Samson - začátek kaňonu Verdon, kemp

Nocleh: Rougon, Camping municipal de Carajuan, T: +33 492 837 094


(9) 9.7. so :  
Canyoning na Verdonu

Nejedná se v pravém slova smyslu o canyoning, ale o water rambling - splouvání kaňonu v neoprenu a vestách.

Krátká varianta:
Vstupní část kaňonu je velmi úzká a impozantní. Tento úsek se nazývá Culoir Samson. Turistická stezka zde vede tunely s okny, z nichž je možno pohlédnout do kaňonu. Právě těmito místy prochází "půldenní" water rambling. Ten zahrnuje úsek dlouhý přibližně 1,5 km ve vodě. Celkově se jedná asi tak o 2 hodinovou akci.
Úsek je to nenáročný (od 10 let). Jde spíše o to, pokochat se pohledy na mohutné stěny s převisy a přitom se vycachtat v modrozelené vodě. Ti, kteří jsou zde poprvé mohou tento zážitek zkombinovat s pěším výletem kaňonem. Ten však už není tak zajímavý jako začátek kaňonu.

...
Couloir Samson

... ...
water rambling ve Verdonu

Dlouhá varianta:
Mnohem větším zážitkem je celodenní water rambling. Jedná se o 7 hodinovou akci, při níž projdete a proplavete jinak naprosto nepřístupnou část kaňonu. Akce je to sice náročnější (od 14 let), ale za to proplujete úžasnými místy pod závaly z mohutných balvanů, budete skákat do hlubokých tůní a v závěru vplujete i do několik set metrů dlouhé tůně tyrkysové barvy, vytvořené přehradou. Určitě to bude ten správný adrenalinový zážitek, který ve vás zůstane dlouho. Není se čeho obávat. Skákat do vody v neoprenu je mnohem příjemnější než bez něj. Mě samotného překvapilo z jaké výšky bez problémů skočím. Je to akce náročná spíše finančně. Do rozpočtu se již určitě nevejde a bude nutno si na ni připlatit. Jednalo by se zhruba o 28 €.

... ...

Nocleh: opět Rougon


mapa: (10)

(10) 10.7. ne : 48 km
46 km
Na kolech nad Verdonem

Odjezd autobusu : 9:00
Příjezd do Augines: 10:15 - ODVÁZÁNÍ KOL

Autobusem se vyvezeme až nad hranu kaňonu Verdon. Za vesnicí Aiguies na parkovišti v sedle Col de Illoire (960) odvážeme kola a vydáme se po silnici, vedoucí nad jižním okrajem kaňonu. Cestou se můžeme kochat množstvím výhledů do hlubin i na okolní hory. Přejedeme přes Pont Artruby (přítok Verdonu) a sjedeme přes vesnici Trigance, opět dolů k našemu kempu.

...
nad kaňonem Verdon - Cirque de Vaumale

... Trigance
tunel Fayet

Canyoning BAS JABRON

Cyklistická trasa není příliš dlouhá a tak si můžeme dopřát před závěrem trasy i zajímavé osvěžení ve vodě.
Pod vesnicí Trigance se nachází mostek přes Jabron. Následuje křižovatka na níž odbočíme doprava, po proudu dolů. Silnice pak sleduje řeku zhruba ještě 0,5 km. Po té se řeka stáčí doprava, do soutěsky. Soutěska je asi tak 1km dlouhá a jedná se o lehčí canyoningový terén. Do soutěsky bychom mohli obezřetně nakouknout. Samozřejmě jen tak, abychom se mohli bezpečně vrátit! Nejbezpečnější je dojet na kole až za soutěsku a postupovat z druhé strany proti proudu. Měl by tam být mostek viz. mapka. Do kaňonu choďte vždy ve skupince a jen pokud se neblíží bouřka!

Bas Jabron

Nocleh: opět Rougon


mapa: (11)

(11) 11.7. po : 44 km
Na kolech do St. Auban

Zpočátku pojedeme proti proudu Vedonu skrz soutěsku Clue de Chasteuil až do historického městečka Castellane. Malá zastávka na prohlídku uliček, či malý nákup nebude jistě na škodu. Dále budeme pokračovat asi 10 km po hlavní silnici do la Batie (východisko pro canyoning Jabron příští den). Zde odbočíme na vedlejší silnici a dojedeme až do St. Auban.

... Auban
Castellane

Nocleh: St. Auban, Camping municipal, T: +33 4 93 60 40 46


(12) 12.7. út: 6 km
Canyoning HAUT JABRON

Tento den je odpočinkový. Čeká nás krátký, ale velmi hezký canyoning na horní části Jabronu (Haut Jabron).
Bude to s průvodcem a v neoprénech. Na výchozí místo la Batie se přesuneme autobusem nebo na kole (9 km). Odtud budeme pokračovat s výbavou asi 2 km pěšky k sestupu do kaňonu. Po krátkém zácviku slaníme 5 m na dno kaňonu. Tam nás čekají kamenné klouzačky a skoky do bazénů s průzračnou vodou. Kaňon je prý opravdu pro každého (od 12 let) a nikdo není násilně nucen k něčemu, co se mu nelíbí . Zkrátka vždycky se to dá nějak obejít.

... ...

.... ...
Jabron

Ve zbytku dne můžeme využít toho, že kempujeme přímo u jiné zajímavé soutěsky Clue de St. Auban . Soutěska je asi tak 1 km dlouhá a také se na ní běžně provozuje canyoning (ovšem náročnější). My bychom soutěskou mohli projet na kole a pak z druhé strany, proti proudu, do ní alespoň trochu nakouknout. Ono nás to moc daleko nepustí, protože jsou tam vysoké kaskády.
Také se můžeme jen tak cachtat v nějaké prosluněné tůni nad soutěskou.

Nocleh: opět St. Auban


mapa: (13)

(13) 13.7. st : 33 km
Na kolech do Entrevaux

Projedeme soutěskou Clue de St. Auban a přes Brianconnet vystoupáme do sedla Col du Buis. Odtud budeme sjíždět do Entrevaux. Kdo dodrží vyznačenou trasu, bude sjíždět po silnici s krásnou vyhlídkou na městečko s pevností na skále. Kdo dorazí dříve do kempu, může se koupat v řece.

...
koupání v kempu

...
Entrevaux

Nocleh: Entravaux, Camping DU BREC, T: +33 4 93 05 42 45


mapa: (14)

(14) 14.7. čt : 44 km
Na kolech kaňonem Daulius

Pojedeme proti proudu řeky Var kaňonem Daulius až k chateau Guillaumes a zpět. Kdo chce, může si cestu libovolně zkrátit a třeba se koupat v řece.

...
kaňon Daluis

... ....
Daluis a chateau Guillaumes

Nocleh: opět Entravaux


mapa: (15)

(15) 15.7. pá : 90 km
15km
Přesun autobusem k moři
(Entravaux - Nice - Monaco)
Na kole nad Monacem (Jardin Exotique)

Odjezd autobusu : 9:30
cestou zastávka v supermarketu :1h
Příjezd nad Monaco: 12:00 - ODVÁZÁNÍ KOL

Autobusem se přesuneme do kopců nad Monaco. Odtud pojedeme na kolech traverzem ve svahu až do kempu v Eze. Cestou se nám budou otevírat výhledy na Monaco a okolí.

Monaco Eze

....
Eze, kemp

Nocleh: Eze, Camping Les Romarins, T: +33 493 018 164


mapa: (16)

(16) 16.7. so : 15 - 25 km
Na kole z Eze do Mentonu
Koupání v moři

Odjezd skupiny do Jardin Exotique:: 9:30
9:00 - 19:00, dosp. 6,70 EUR, do 18 let 3,40 EUR, skupina: 5,10/2,60 EUR

Navazování kol v Mentonu (přístav, nábřeží): 19:00
Odjezd autobusu: 20:00

Tento den věnujeme převážně koupání v moři. Kdo chce může sjet z kopce do Nice a dále pokračovat podél pobřeží, přes Monaco, až do Mentonu. Pro ty, kteří chtějí navštívit botanickou zahradu Jardin Exotique bude nejlepší sjet přímo z Eze po silnici dolů. Botanická zahrada se nachází ve svahu nad centrem. Odtud je pak možno pokračovat k pevnosti a knížecímu paláci, na ostrohu nad přístavem. Je odtud také pěkná vyhlídka na celé Monte Carlo s přístavem.
Osídlení pobřeží je tu prakticky souvislé a tak tu opuštěné pláže nečekejte. Při naší jízdě na kole se však budeme snažit najít nějakou méně lidnatou pláž mimo hlavní ruch, kde strávíme převážnou část dne. Autobus na nás bude čekat až někde za centrem Mentonu na nábřeží.

... ...
Jardine Exotique a Monaco

... Menton

Nocleh: autobus


(17) 17.7. ne : 1380 km

Přesun autobusem
(Menton - Genova - Verona - Brenner - Innsbruck - Praha)

Příjezd do Prahy: okolo 18:00, opět k hale Děkanka.

Nocleh: doma


Celková trasa autobusu: cca 3000 km

Další důležité informace

CESTA:
Jedeme klimatizovaným autobusem s vlekem na kola. Během dne nám bagáž vozí autobus. Autobus může též odvést indisponované jedince nebo ty, jejichž kolo utrpělo vážnější defekt. Cyklistické trasy jezdíme podle mapek, které každý dostane v autobusu.

UBYTOVÁNÍ:
Spíme v kempech ve vlastních stanech. Z důvodu minimalizace nákladů minimálně po dvou. Potěšitelné je, že tentokrát spíme v průměru dvě noci na jednom místě a nebudeme muset tak často balit.

JÍDLO:
Jídlo si vozíme s sebou v autobuse v přepravních bedýnkách (krabicích). Nevozte však balenou vodu, minerálky apod. (ať se tam vejdeme). Pečivo, máslo, ovoce apod. je možno průběžně doplňovat z místních zdrojů. U autobusu je možno se někdy zastavit i na oběd. Řidiči vaří instantní polévky, kávu, čaj, chladí pivo, kolu apod.

VYBAVENÍ KOL:
Budeme jezdit po asfaltových cestách. Kola je nutno mít v dobrém stavu. Zvláště pak: seřízené brzdy, nové špalíky do brzd nebo náhradní s sebou! Pláště v dobrém stavu, náhradní duše, lepení, nářadí, pumpičku, svítilny a blikačky do tunelů, náhradní dráty a jiné potřebnosti dle slabin vašeho kola. Helmy samozřejmě s sebou.

BOTY A OBLEČENÍ:
Vezměte si vhodnou obuv a oblečení na pěší tůry do vysokých hor. Také si vezměte vhodné boty do vody na prolézání kaňonů!

LÉKÁRNIČKA:
Každý by měl mít u sebe na kole dezinfekci, sterilní obvaz a náplasti. Dále je vhodné mít s sebou ještě paralen nebo acylpirin, popřípadě živočišné uhlí.

POJIŠTĚNÍ:
Všichni musíte být pojištěni. Pojištění děláme jako vždy hromadně (bývá se slevou), ale protože spousta z vás má různé druhy pojištění zdarma (např. OZP hradí mládeži do 26 let pojištění do zahraničí zdarma a klienti OZP mají na jeden zájezd do zahraničí také výrazné slevy), tak nahlaste na richard.sykora@volny.cz, kdo chce i kdo nechce pojistit - aby se na někoho nezapomnělo. Částka za pojištění se bude vybírat v českých korunách u autobusu při odjezdu.

PENÍZE:
Ze společného rozpočtu bude hrazena doprava a ubytování v kempech. Z rozpočtu bude také hrazen horský vlak Tasch - Zermatt, to aby jste si nemuseli vyněňovat švýcarské franky. Canyoning na Verdonu a Jabronu máme při našem množství a v této dvojkombinaci se slevou. Bude ale nutno doplatit ještě 10 €. Pokud ke konci pobytu (po případných slevách v kempech) zbudou nějaké peníze, mohli bychom z rozpočtu zaplatit například i botanickou zahradu, popřípadě uspořádat závěrečnou ochutnávku francouzských vín a sýrů.
Ceny dalších možných atrakcí:
Horský vlak Zermatt - Gornergrat : dosp. 36 ,- CHF, do 16 let 18,- CHF, skupina (10) 28,80/14,40 CHF.
Celodenní water rambling na Verdonu: příplatek cca 28 €.
Botanická zahrada v Monacu: dosp. 6,70 €, do 18 let 3,40 €, skupina: 5,10/2,60 €.
Společné ochutnávky vín a sýrů: 5 €.


http://www.volny.cz/richard.sykora