! Program v původním znění již proběhlé akce !

JIŽNÍ FRANCIE 2001

29.6 - 15.7

Projedeme krajem vinné révy, levandule a dymiánu, malebnými městečky, okolo hradů, zámků i sklípků s dobrým vínem. Shlédneme lipový jarmark. Na kolech se protáhneme kaňony Ardeche, Nesgue, Tarn, Jonte a Dourbie, probrodíme či proplaveme soutěsku Toulourenc, budeme se koupat v průzračných tůních, sjedeme na kánoích nejhezčí partie kaňonu Tarn i nahlédneme do úžasného podzemí vápencových plošin.
To vše během dvou příjemných týdnů, strávených v jižní Francii.


Bohatý program je rozdělen do tří částí, jež jsou spojeny dvěma přejezdy autobusem.

První část se dá nazvat Provence levandulová.
V Provence jsme již jednou byli v době zrání vinné révy a víme, že je tam dobře. Tentokrát však pojedeme v poněkud jiném termínu a trochu do jiných míst, kde jak píše průvodce: "Kamenité a výše položené pozemky se využívají k pěstování levandule. Rozmarýna, myrta, dymián a jiné suchomilné rostliny plné silic vydechují za horkých dnů krásné vůně". A pro ty, co by přeci jen toužili po víně vězte, v lahvích ho tam bude jistě dost a ne ledajakého (viz. VP).


Druhá část trasy přechází do historického kraje Languedoc. Ještě lépe toto území vystihuje název Cevenny a Causses. Pro našince je to zkrátka oblast ležící cca 100km sv. od Nimes. "Je to území poměrně malé, avšak pro krajinný ráz, kterým se ostře odlišuje od ostatních krajin ve Francii, je lze pokládat za samostatnou turistickou oblast, a to prvního řádu. Oč méně historických památek zde zanechal člověk, o to více je tu přírodních zajímavostí, jaké jinde nenajdeme.
Velké Causses, vápencové plošiny se přimykají k prastarému Massif Central, jsou po Dinarském krasu nejlépe vyvinutou krasovou oblastí Evropy. Pro kras typu "causses" jsou typické rozsáhlé tabulovité plošiny druhohorního stáří s velmi strmými okraji." Tolik průvodce. Jinde se lze dočíst, že oblast má poměrně řídké osídlení a dodnes patří k nejchudším ve Francii. Na skalnatých svazích kaňonů najdeme domy se silnými zdmi a kamenými střechami. Asi není náhodou, že zrovna zde vznikl proslulý sýr "roquefort".Třetí část je vedena povodím toku řek Lot a Dordogne, v kraji zvaném Querci a Périgord. Je to oblast nacházející se přibližně 150 km severně od Toulouse. Řeky Lot a Dordogne, stékající ze svahů Massif Central, se tu zařezávají do krasové plošiny jurských vápenců, přičemž zde vytvářejí typické meandry. Oblast byla od pradávna osídlena. Právě odtud, z Lascaux a asi z 200 dalších míst pocházejí světoznámé prehistorické nálezy kamených nástrojů a především nástěnných maleb.
Toto poměrně malé území (cca 60 x 100 km) je přímo poseto hrady a zámky. Naprostá většina z nich se tyčí na skalách podél zmíněných řek. Jenom v okolí města Sarlat, lze na 25 km úseku řeky Dourdogne, napočítat 10 větších či menších hradů a zámků. V celé oblasti jich je pak nejméně na 30. V období tzv. stoleté války (14.-15. stol.) se tu prolínaly anglické a francouzké vlivy. A tak zde můžeme spatřit nejeden "Castle" jak hledí přes řeku na nějaké to "Chateau", a naopak.


Abychom věděli, která že to flaška je ta správná, dovoluji si Vám předložit následujícího malého vinařského průvodce. Názvy jsem seřadil chronologicky tak, jak budeme postupně jednotlivými místy projíždět.

Vinařský průvodce (VP)

V řadě míst, jimiž projíždíme nebo jež mineme jen o několik málo kilometrů, se pěstují velmi kvalitní vína, mající právo nést označení COTES-DU-RHONE AOC.
Ve stejnojmenné oblasti (Cotes-du-Rohne-Villages) se produkují vína červená, jež jsou nejúspěšnější ale i řada dobrých vín růžových. Bílá vína se za poslední léta údajně značně zlepšila. Pozor, ne však všechna vína produkovaná v této oblasti, se mohou honosit stejnojmenným názvem, zaručující požadovanou kvalitu.

St. Reméze (odvazujeme tam poprvé kola) má právo připojovat své jméno ke značce COTES-DU-VIVARAIS VDQS. Červená, lehká dobře pitelná vína jsou v okolí široko daleko nejlepší. Růžová suchá vína s vyzrálou hroznovou chutí a vůní jsou pak všeobecně lepší než bílá.
Rochegude Červená vína velmi dobré kvality, měkká, chutí připomínající švestky se prodávají pod označením COTES-DU-RHONE ROCHEGUDE AOC.
V krajině rámované krásnými vápencovými krajkami - Denteles de Montmirail se nachází vinařská podoblast Gigondas (5km jižně od Sablet). GIGONDAS AOC má vinikající pověst. Některá vína patří k nejpodceňovanějším červeným vínům v oblasti řeky Rhony. Nejlepší vína mají sytou temě červenou barvu a jsou plná švestkové chuti a vůně.
Sablet (na naší trase). Jeho vína mají vyrovnanou kvalitu a vždy reprezentují produkt dobré hodnoty. Jsou to měkká, rychle dozrávající červená a růžová hroznová vína COTES-DU-RHONE SABLET AOC. Jen o 3 km dále se nachází Séguret (jedna z nejhezčích provensálských vesniček nejen na naší trase) produkuje silné červené víno hroznové chuti a dobré, jasné barvy a rovněž malé množství bílého a růžového vína.
Naproti, přes údolí se nachází Rasteau. Ze zdejších vín je nejlepší červené COTES-DU-RHONE RASTEAU AOC. Je to bohatá, sladká, drsná, po hroznech vonící směs dobré konstituce a s dlouhotrvající chuťovou výdrží a dřeňovou chutí, která připomíná meruňkovou slupku. Víno je schopno až 10 let vyzrávat k lepšímu. Specialitou je pak RASTENAU "RANCIO" AOC, které se podle místních zvyků musí skladovat v dubových sudech, které bývají často vystaveny slunečnímu záření nejméně dva roky. Bílé/žlutohnědé/růžové nemá dobrou konstituci a dlouhotrvající chuť červeného vína, vyznačuje se však vyzrálou sladkostí.
Ve vedlejším Roaix se pověsti dobrého pěstitele a vinaře těší Florimond Lambert
Severně od naší trasy se nacházejí obce Valreas, Visan, St. Maurice a Vinsobres, jež mají také právo připojovat své jméno k označení COTES-DU-RHONE ... AOC.
Ve Valreas se vyrábějí jemná červená vína syté a výrazné hroznové chuti a vůně i malé množství růžového.
Visan produkuje kvalitní červená vína pravého charakteru (vin de garde) a svěží, dobře pitná bílá vína.
V St. Maurice-sur-Eygues vyrábí místní družstvo dobře pitná červená a růžová vína.
Ve Vinsobres jsou zase silná červená vína dobré kvality a malé nmožství přijatelného růžového vína.
Nejsevernější vinice oblasti se nacházejí v okolí Rousset-les-Vignes a sousedním St.-Pantaléon . Monopolním výrobcem měkkého a dobře pitelného vína je tam Cave Coopérative Vinicole de St. Pantaléon.

Tolik tedy suchá mluva průvodce. Snad si každý vybere.


Program zájezdu


(1) 29.6. pá:
Sraz: 17:00 před klubovnou. Navazování kol. Odjezd: 19:00
AUTOBUS: Praha - Rozvadov (155 km) - Norinberg (280 km) - Karlsruhe (526 km) - Lyon (1087 km) - Montelimar (1225 km) - St. Martin d´ Ardeche (1270 km).

Nocleh: autobus


(2) 30.6. so: 1270 km

Ppříjezd do St. Martin d´ Ardeche 17:00.
Odpočinek, možnost koupání v Ardeche. Kola ponecháme navázána.

Nocleh: Camping Municipal le Moulin, le Village, St. Martin d´ Ardeche T: 04 75 04 66 20


(3) 1.7. ne: 52 km
St. Remeze (370 m.n.m.) - Valon Pont d´Arc (80) 14.km - (300) - St. Martin d´Ardeche (50) 52.km

1. volný den (tj. nebalíme, zůstáváme další noc)

Ráno se vyvezeme autobusem na náhorní krasovou plošinu Plateau des Gras. V St. Remeze (viz. VP) odvážeme kola a budeme postupně sjíždět z náhorní plošiny až k Valon Pont d´Arc na břehu řeky Ardeche. Nachází se zde zřícenina Vieux-Valon. V nedalekém les Mazes (3 km proti proudu) se nachází ojedinělé zařízení pro chov bource morušového Boutique Paysanne .
Z Valon Pont d´Arc, směrem po proudu řeky Ardeche vklouzneme do stejnojmenného kaňonu. Prakticky hned na jeho začátku se nachází monumentální skalní oblouk
Pont d´Arc ( 34 x 59 m), kterým řeka protéká. Jistě se tu neopomeneme vykoupat. Silnice nás dále vyvede až na hranu kaňonu. Při jízdě se můžeme kochat četnými výhledy na meandrující tok, hluboko zaříznutý do vápencové plošiny. Téměř až v samém závěru trasy před St. Matin d´ Ardeche začne silnice opět klesat k řece.

.... Ardeche

Nocleh: opět St. Matin d´ Ardeche


(4) 2.7. po: 55 km
St. Matin d´ Ardeche (50) - Pont St. Esprit (40) 9.km - Bollene (50) 21.km - Suze la Rousse (60) 28.km - Rochegude (80) 33.km - Sablet (170) 55. km

autobus čeká: Suze la Rousse 12:00 - 16:00

Tato trasa není náročná, nemá žádné větší převýšení. Postupně prochází úrodným vinařským krajem (Cotes-du-Rohne viz. VP), tvořeným nížinami řek Rhony, Aigues a Ouveze, až ke svahům pohoří Dentelles de Montmirail.
Ze St. Matin d´ Ardeche nejprve pokračujeme podél řeky až k jejímu ústí do Rhony u města
Pont St. Esprit . Ve městě, lze kromně mostu ze 13. stol., obdivovat historické domy v ulici St. Jacgues nebo shlížet z vyhlídkové terasy na náměstí St. Pierre.
Za městem postupně přejedeme hlavní francouzké dopravní tepny: řeku Rhónu, rychlovlak TGV, plavební kanál, dálnici A7 a železnici. Pro ty z vás, kdo by chtěli vidět jak frčí souprava TGV uvádím přibližné časy průjezdu: 10:10 od Lyonu(L), 10:40 od Marseille(M), 11:10 (L), 12:30 (M), 12:40 (M+L).
Přes městečko
Mondragon pokračujeme do Bollene, nazývaného též branou Provence (úzké uličky, historické domy, náměstím s platany). Za zmínku stojí kostel St. Martin z 12. stol s rozlehlou zvonicí a renesančním portálem. Výhled na město je ze zahrady u kaple Trois-Croix (dnes muzeum).
Podél říčky Lez pokračujeme dále do
Suze la Rouse, ve středověku významného sídla s hradem ze 14. stol. (renesančně přestaven, vinařská univerzita).
Přes
Rochegude (viz.VP) a Ste Cecile dojedeme až do oblasti Gigondas. Za Gigondas (viz. VP) se zvedá pohoří Dentelles de Montmirail - ojedinělý vápencový masiv s rozeklanými vrcholy vyhlížejícími jako přírodní krajka (odtud název Montmirailské krajky). Pod úpatím pohoří se nachází i cíl naší etapy Sablet (viz. VP) - poklidné městečko v zeleni oblíbené spisovateli.

Pont St. Esprit.

Suze Bouchet

Nocleh: le Panoramic Camping, les Rameirois, Sablet , T: 04 90 46 82 55


(5) 3.7. út: 30 km, 4 hod. Toulourenc
Sablet (17O) - Seguret (200) 3.km - Roiax (170) 8.km - Vaison la Romaine (200 ) 14.km - Entrechaux (270) 21. km - (330) - soutěska Toulourenc (270) 25.km - Pierrelongue 30.km

autobus čeká: Entrechaux 12:00 - 15:00

Nejprve navštívíme Seguret (viz. VP), jednu z nejkrásnějších provensálských vesniček, Rozprostírjící se na úpatí skalnatého vrchu (rekonstruované kryté uličky). Pokračujeme pak přes vinařskou obec Roaix (viz. VP) do Vaison la Romaine. Město stojí rozhodně za pozornost. Pyšní se památkami z doby římské: divadlo, lázně, pompejské sloupořadí, zbytky domu bohaté rodiny, dále pak románskou katedrálou Notre Dame de Nazareth, historickým mostem i hradem z 12. stol. Ve starém městě můžeme obdivovat rekonstruované domy s renesančními fasádami. Na náměstí de ľ Abbé Sautel lze kromě degustace vín ochutnat též místní specialitu - borůvkový aperitiv.
Přes
Entrechaux, se zříceninou hradu, dojedeme až k říčce Toulourenc. Přejedeme říčku po mostě. Po 0,5 km přejedeme potok (zleva přichází silnice) a po zhruba dalším 0,5 km přijedeme k místu, kde odbočuje do prava cesta, jež nás zavede k soutěsce. Cesta vede okolo kapličky k mostu Pont Vieux. Cestou však musíme najít vhodné místo pro sestup do soutěsky. Odbočku cesty vyznačí předsunutá skupina. Sledujte značení. Kdo správnou odbočku přejede a odbočí tou další, tak dojede až k pont Veaux na horním konci soutězky. Odtud je přístup do soutěsky z druhé strany.
Na vhodném místě zamkneme kola a vydáme se soutěskou proti proudu. Soutěskou se dá za příznivých podmínek projít, probrodit a proplavat až k
pont Veaux ( silnice s parkovištěm pro motorizované návštěvníky). Cesta tam trvá dle průvodce cca 2 hod (3,5 km). Cestou nesmíme přehlédnout jeskyni Grotte de La Baume (po pravé straně) s vyobrazením slonů, údajně z dob tažení Hanibala. Kdo chce vidět, baterky s sebou. Stejný čas je třeba počítat i na cestu zpět.
Do soutěsky není možno vstupovat blížíli se bouřka, prší nebo je vysoký stav vody. V říčce se může snadno zvednout hladina. Po úspěšném průchodu soutěskou, pokračujeme na kolech přes historickou vesničku
Mollans sur Ouveze do Pierrelongue (5 km).
V případě nepříznivých podmínek pro canyoning, můžeme nastavit cyklistickou část trasy např. přejezdem pohoří Dentelles de Montmirail.

Entrechaux Vaison

Seguret ........ Vaison
Nocleh: Camping des Casters, le Village, Pierrelongue T: 04 75 28 74 67


(6) 4.7. st: 34 km
Pierelongue (300) - Buis les Baronnies (370) 7.km - Col de Fontauble (630) 21.km - Savoillan, (510) 26.km - Montbrun les Bains (600) 34.km

autobus čeká: Col de Fontauble 13:00 - 16:00

V této etapě budeme pokračovat krajem zvaným les Baronnies. Je to kraj údolí a kopců, kde kromě vína, se můžeme zde setkat s olivovými háji a ve vyšších polohách i s políčky levandule, rozmarýnu a dymiánu.
Pokračujeme údolím řeky Ouveze až do městečka
Buis les Baronnies. Toto něstečko, není přímo na trase, ale určitě stojí za malou zajížďku (3 km). Najdeme zde výstavní domy, loubý, klášter, hradby a první středu v červenci (jaká že to náhoda?) také "lipový jarmark".
Trasa dále pokračuje údolím říčky Derbous okolo
Clue de Plaisians, krátké a velmi úzké soutěsky (možno zde odbočit a nahlédnout) až do sedla Col de Fontauble. Za stoupání do sedla bychom měli být odměněni výhledy zpět na krajinu, kterou jsme projížděli. V samotném sedle se nám pak otevře i pohled na mohutný hřeben Mont Ventoux (1909 m.n.m.). Četnými výhledy na jeho prudce spadající severní svahy se můžeme kochat po celý čas naší jízdy v traverzu nad údolím Toulourenc. Cestou mineme malebnou vesnici Brantnes, situovanou ve svahu i o pár kilometrů dál na pahorku ležící Savoillan.
Tuto, sice krátkou ale na stopání poněkud náročnější trasu, zakončíme v
Montbrun les Bains , městečku s dominantou zříceniny hradu, sevřeném v údolí vrcholky přes 1300 m.n.m. (trasa s jedinečnou vyhlídkou). Kdo by toho neměl dost, tak si může ještě zajet až k rekonstruovanému a zpřístupněnému zámku Aulan (6 km údolím Toulourenc). Když bude mít štěstí, tak ho provede osobně sám 80. letý pan hrabě z Aulanu.

Buis levandule

...... Montbrun
údolí Toutourenc

.

Nocleh: Camping le pre des Arbres, Terrain Municipal, Montbrun les Bains , T: 04 75 28 85 41


(7) 5.7. čt: 33 km
180 km
Montbrun les Bains (600) - (800) - Sault (710) 11.km - Villes s Auzon (290) 33.km
Dojezd a navazování: 12:30
Odjezd autobusu: 13:30,
přesun 190 km, 4,5 hod., mapa (1)
Příjezd do kempu 18:00

Protože jsme předchozí den byli pilní a něco nastoupali, tak si zasloužíme odměnu. A tou nemůže být nic jiného než jízda z kopce. Ale než se budeme moci naplno rozjet, musíme ještě trochu povystoupnout do sedla. Cesta vede nad úzkou soutěskou Gour. Ze sedla pak sjedeme do mestečka Sault, místa typických provensálských barev, vůní a chutí. Můžeme zde také vidět zajímavý kostel z 12. stol. Asi 5 km za městečkem začíná soutěska Gorges de la Nesque. Cestou mineme Monieux (kamená věž a pozůstatky domů na skále). Za pomoci několika krátkých tunelů projedeme mezi skalami nad soutěskou. Cestu zakončíme v městečku Villes sur Auzun s historickými domy a s krásnými fontánami. Zde na nás bude čekat autobus. Navážeme kola a přesuneme se na další část našeho putování.

Podle toho, jak na tom budeme časově, můžeme cestou autobusem udělat dvě kratší zastávky. První v Avignonu (Papežský palác) a druhou u Pont du Gard (římský akvadukt).
Autobusem dojedeme do vesničky
Ispagnac sevřené v údolí Tarnu. Ve vesničce se nachází gotické domy i románský kostel z 12.stol.

Nesque

...... Avignon
Pont du Gard

Nocleh: Camping des Cerisiers, rte Gorges du Tarn, Ispagnac T: 04 66 44 21 24


(8) 6.7. pá: 20 km

2. volný den

Odjezd autobusu z kempu 9:30
Příjezd do St. Enimie a fasování lodí: 10:00
Kanoe: Ste Enimie - Le Cirq. des Baumes, 20.km, 6 hod.
Příjezd lodí: 16:00 a odjezd autobusem do kempu.

Ráno se necháme odvést autobusem (16 km udolím řeky Tarn) do St. Enimie. Ze Ste Enimie poplujeme snad nejhezčím úsekem kaňonu Gorges du Tarn. Střídají se zde peřeje s tůněmi průzračné vody, ve kterých se dá koupat. Cestou se můžeme kochat pohledy na romantické vesničky na skalách jako například St. Chély du Tarn, s kaskádovitými vývěry padajícími do řeky. Nejsevřenější a nejhezčí část soutěsky se nachází v místě zvaném Les Detroits (400 m vysoké skalní stěny).
Není se čeho obávat. Kdo sjel Vltavu, sjede i tohle. Provoz je zde taky podobný. Předpokládám, že ve všední den tu bude volněji. Na kánoích doplujeme až k
Le Cirq. des Baumes (20 km). Zde nás bude již očekávat autobus (16:00). Odevzdáme kánoe a vrátíme se autobusem do kempu v Ispagnac.

.......

....... Tarn

Nocleh: opět Ispagnac ,


(9) 7.7. so: 51 km
Ispagnac (510) - Ste-Enimie (460) - le Rozier (380) 51.km

autobus čeká mezi:
St. Chely du Tarn a la Malene 12:00 - 16:00

Cestou se údolí zužuje a postupně přechází v kaňon. Asi 1 km za Ispagnac, v místě odbočky k poutnímu místu Quezac, překlenuje řeku gotický most. O další, zhruba 1 km dále, můžeme spatřit vápencovou špici a Chateau de Rocheblave, hrad ze 16.stol. (zbytky hradu z 12.stol.). O něco málo dál se nachází Chateau de Charbonies, zřícenina hradu ze 16.stol. a vesnička Castelbouc, jejíž domky vyrůstají ze skály. Je zde možno spatřit i tři mohutné vývěry vody. Cestou do St. Enimie nás čeká ještě Chateau de Parades, hrad na skalnatém ostrohu ze 13. stol., bránící vstup do soutěsky (přístupné klenuté sály a obranné části). Podél řeky dojedeme až do Ste Enimie.St. Enimie je půvabná vesnička v jednom z nejsevřenějších míst kaňonu. Nachází se zde bývalý klášter se zbytky opevnění, kostel z 12. stol. i malebné uličky.
Ze Ste-Enimie pokračujeme na kolech dále podél Tarnu. Ze začátku ještě projíždíme úsekem, kterým jsme jeli předchozí den na kánoích. Ze silnice, procházející o pár metrů výše, to ale bude vypadat zas trochu jinak.
V
Cirque de Paugnadoires můžeme obdivovat domky přilepené ke skále načervenalého odstínu s četnými slujemi. Následuje Chateau de la Caze, romanticky umístěný hrad z 15. stol. O něco dále po proudu se nachází Cateau de Hant-Rive, zřícenina hradu nad vesničkou s kamenými domky. V la Malene se nachází kostel z 12.stol a zámek ze 16. stol. (dnes hotel). V místě zvaném Pas de Souci nám na okamžik zmizí řeka pod kamenými bloky "skalního moře".
Stále z kopce pojedeme až do
le Rozier. Cestou z Et. Enimie nás čeká celkem asi třináct menších tunelů, pravděpodobně neosvětlených. V le Rozier do Tarnu ústí řeka Jonte. Zde zakempujeme.

....... Tarn

Tarn .... Jonte

Nocleh: Camping de la Muse, le Rozier , T:05 65 62 60 20


(10) 8.7. ne: 32 km
le Rozier (380) - Meyrueis (690) 21.km - Lanuejols (1000) 32.km

Odjezd autobusu z Meyrueis k jeskyni Aven Armand: 13:30
(TEPLÉ OBLEČENÍ S SEBOU!)
Prohlídka jeskyně: 45 min. Návrat autobusem do Meyrueis

Z le Rozier se vydáme kaňonem proti proudu řeky Jonte až do městečka Meyrueis. Cestou můžeme vzhlížet k četným skalním útvarům (skály: Fabie 190 m, Curvelié 160 m, le Vase de Sevre - skalní blok ve tvaru vázy). Dvě patra vápencových stěn oddělená opukovým pásem vytvářejí terasy Les Terrasses du Truel. U osady les Douzes se řeka na delší dobu ztrácí kdesi v podzemí. Kaňonem dojedeme až do městečka Meyrueis, ležícím ma soutoku tří řek (nábřeží lemované platany). V Meyruies nás již bude v 13:30 očekávat autobus, aby nás vyvezl k jeskyni Aven Armand, jednoho z podzemních divů světa. Do jeskyně návštěvníci sjíždí po kolejové lanovce. Hlavní atrakcí jeskyně je mohutný dóm (velký údajně jako katedrála Notre-Dame), v němž se tyčí na 400 různě dlouhých stalagmitů. Nejvyšší z nich prý dosahují výšek přes 30 m ! Po té co se na vlastní oči přesvědčíme, že nekecaj, sjedeme opět autobusem do Meyruies a budeme pokračovat na kolech do Lanuejols. Vesnice se nachází na plošině Causses Noir. Z nedalekého sedla by mohly být v podvečer pěkné výhledy do kraje.

Causse Mejean

.... ....
Aven Armand

Nocleh: Camping Domaine de Pradines, Lanuejols T: 04 67 82 73 85


(11) 9.7. po: 55 km 3 hod.

Lanuejols (1000) - Treves (560) 18.km - Millau (360) 46.km

Odjezd autobusu z Millau ke skalnímu městu: 15:30
Prohlídka Montpellier le Vieux: 16:00 - 19:00

Z Lanuejols musíme ještě trošku vystoupnout do sedla. Pak sklouzneme do soutěsky říčky Trevezl. Soutěska je 400 m hluboká a v nejužším místě jen 30 m široká. Podél říčky pojedeme, přes městečko Treves, až k jejímu soutoku s Dourbie. V místě soutoku se na skalnatém výběžku nachází vesnička Cantobre. Dále pokračujeme kaňonem Dourbie, stále dolů, až do kempu v Millau. Cestou kaňonem můžeme spatřit Moulin de Corps - malebně umístěný mlýn, poháněný vodou ze skalního pramene. V ústí boční soutěsky Riou Sec se, na pozadí rozeklaných skal, stupňovitě zvedá vesnice Le Rogue Ste Marguerite
. V Millau v kempu nás bude v 15:30 očekávat autobus, aby nás vyvezl nad kaňon řeky Dourbie. Zde se rozkládá největší skalní město ve Francii -
Montpellier le Vieux (placený vstup). V podvečer budou skály jistě pěkně nasvícené. V 19:00, kdy se areál uzavírá, sjedeme autobusem opět do kempu.

Ještě večer navážeme kola.

Meyrueis Dourbie

.... Montpellier le Vieux

Nocleh: Camping les Rivages, ev Aigoual, Millau T: 05 65 59 03


(12) 10.7. út: 180 km 38 km
Odjezd autobusu: 10:00
Přesun autobusem:180 km, 3 hod., mapa (2)
Odvazování kol: 13:00

Cahors (120) - St. Cirq Lapopie(140) 38.km

Ráno se autobusem přesuneme k městu Cahors, kde odvážeme kola. Projedeme se po místní zajímavosti: historickém mostě s třemi věžemi Pont Valentre . Mezi další zajímavosti ve městě patří: náměstí Olivier de Magny se souborem historických budov, rue St.Priest - úzká středověká ulička s cihlovými domy, katedrála St. Etienne z 11. stol. s cenným portálem.
Po prohlídce města pokračujeme dále proti proudu řeky
Lot. Kousek před sotokem s řekou Cele se nachází, v místě zvaném Bouzies, tzv. "tažná cesta" (Chemin de Halage) - do skální stěny nad řekou zatesaná cesta, sloužící k vlečení lodí. Dnes pěší promenáda. Dále jsou zde ve skalní stěně k vidění tzv. opevněné díry (Defile des Anglais), pozůstatek z doby "stoleté války". Přes soutok a dva menší tunely pokračujeme už jen asi 4 km k malebné vesničce St. Cirq Lapopie. Vesnička se rozkládá na skále (80 m) v ohybu řeky Lot. Dominantou vsi je kostel z 15. stol. a zámek.

.... Cahors

Bouzies St. Cirq Lapopie

Nocleh: Camping de la Plage, Porte Rogues, St. Cirq Lapopie T: 05 65 30 29 51


(13) 11.7. st: 60 km
St. Cirq Lapopie (140) - Cajarc (160) 22.km - Mas (390) 28.km - Marcilhac (150) 36.km - St. Cirq Lapopie (140) 60.km

3. volný den

Volný den strávíme převážně mezi meandry řek Lot a Cele.
Nejprve vyrazíme proti proudu Lot, okolo
Chateau Cenevieres (pův. pevnost ze 7. stol, renesanční přestavba, přístupný interiér) přes Calvignac, starobylou vesničku se zříceninou hradu, až k Cajarc. Odtud musíme vyšlápnout na plošinu, oddělující obě řeky. Z té se pak opět po pár kilometrech spustíme do údolí, tentokrát o něco menší řeky Cele.
O poznání užší údolí, zahloubené ve vápencovém bloku je též nazýváno
"rajským údolím". Lze zde spatřit obydlí čnící na skalách i domy choulící se pod vysokými skalními stěnami, staré mlýny a též i svérázné holubníky s kuželovitými kamenými střechami.
Z náhorní plošiny lze k řece sjet některou ze silniček v oblasti městečka
Marcilhac sur Cele. Malebné městečko, sevřené skalami, je tvořeno historickými domy, obklopující zbytky benediktinského opatství. Kdo pojede přes Nazac, může ve St. Sulpice, obdivovat historické domy a hrad z 12. stol. Ve starobylé vesničce Souliac sur Cele , jsou ve skalní stěně též opevněné sluje z dob "stoleté války". V místě zvaném Fontane de la Pescalerie se nachází Malebná scenérie se skalním vodopádem a mlýnem. Nad Cabrerets ční zřícenina hradu Chateau du Diable, hledící přes potok na hrad Gontaud ze 14. stol. V místě se též nachází jeskyně s prehistorickým osídlením Grotte du Pech Merle (nástěnné malby, krápníkové sály, kosterní pozůstatky), muzeum (nástroje, zbraně, předměty).
Na nedalekém soutoku obou řek se naše kolečko uzavře. Trasa má řadu možností jak si ji zkrátit či naopak, dle libosti, prodloužit.

...... Cirq Lapopie

Cenevieres Cele


Nocleh: opět St. Cirq Lapopie


(14) 12.7. čt: 64 km
St. Cirq Lapopie (140) - Vers (140) 18.km - Labastide Murat (440) 39.km - Rocamadour (140) 64.km

autobus čeká: Labastide Murat 13:00 - 16:00

Nejprve se musímeme vrátit kus zpět po proudu řeky Lot až do Vers, kde ústí stejnojmenná říčka. Podél říčky pak budeme pozvolna stoupat až k městečku Labastide Murat (zřícenina hradu). Městečko se nachází na Causse de Gramat - krasové planině rozkládající se mezi údolími řek Lot a Dordogne. Trasa se na planině mírně vlní, a však postupně stále více klesá, až k městečku Rocamadour. Městečko je malebně situováno na skále nad kaňonem říčky Alzou (jedno z nejzajímavěji položených měst ve Francii) . Od středověku je významným poutním místem zasvěceným Panně Marii. Jsou zde uloženy ostatky Svatého Amadoura. Historické jádro tvoří převážně církevní budovy soustředěné kolem náměstí St. Amadour (bazilika, krypta a 5 kaplí). Cílem poutníků je kaple Černé Matky Boží, spojované s četnými zázraky. Mezi významné stavby patří též bývalý biskupský palác. Hradby jsou pozůstatkem pevnosti ze 14. stol. Za zmínku stojí též Rue de la Mercerie, nejstarší ulice lemovaná terasovitými zahradami.
Další zajímavosti: V 1km vzdáleném
L´Hospitalet se nachází obří železniční maketa (model) s 60 vláčky, skleník s volně poletujícími vzácnými druhy motýlů a opičí les s volně se pohybujícími makaky.!?

...... Rocamadour

Nocleh: Camping des Cigales, l´Hospitalet, T: 05 65 33 64 44, 63 28


(15) 13.7. pá: 66 km
Rocamadour (140) - Cales (270) 14.km - Belcastel (80) 18.km - Souillac 28.km - Domme (70) 60.km - Vezac 66.km

autobus čeká: u mostu před Souillac 12:00 - 16:00

Nejprve z Rocamaduru sjedeme soutěskou až k mostu přes říčku Ouyesse. Zde doprava, po proudu říčky, odbočuje cesta, po níž se lze dostat až k Moulin de Cougnaguet - opevněnému středověkému mlýnu (částečně v provozu). Odbočka cca 1km určitě stojí za to.
Od mostu přes Ouyesse musíme opět vystoupat až do Cales. Z Cales se spustíme dolů, k ústí říčky do Dordogne. Ústí střeží
Chateau Belcastel - původně středověký hrad s pozdějšími dostavbami.
Dále pokračujeme meandry řeky Dordogne, okolo
Chateau la Treyne (přestavba 17. stol., franc. park, expozice sochařství a malířství), města Souillac (kostel starého opatství z 12. stol.), Chateau: Rouffillac, Fenelon (rodiště stejnojmen. spisovatele a filozofa), Veyrignac (sbírka mučícího nářadí), Montford (na vrcholku skalního výběžku - jedno z nejpodmanivějších míst). Neopomeneme si prohlédnout městečko Domme, nazývané též Perigodskou Akropolí. Městečko je malebně umístěno na skalnatém výběžku. Centrum si zachovalo půdorys středověké bastidy (opevněného města).
O 3 km dále se nachází vesnice
La Rogue Gageac. Domy jsou zde směstnány pod převislou skalní stěnou, která je při zapadajícím slunci, osvětlována paprsky odrážejícími se od hladiny Dordogne. Prý je to velmi působivé.

Pozn.: Odjet s řidičem do Sarlatu (10 km) vytipovat místo pro čekání autobusu (parkoviště před supermarketem).

Treyne la Rogue Gageac

Castelnaud Fenelon


Nocleh: Camping la Plage, la Malartrie, Vezac T: 05 53 29 50 83


(16) 14.7. so: 51 km
Vezac (70) - Castelnaud - Beynac - - St. Cyprien (60) 14.km - (200) - les Eyzies (70) 30.km - Sarlat (170) 51.km

Navazování kol: Sarlat la Caneda 19:00

Závěrečná trasa je velmi nabita zajímavostmi. Je třeba si předem rozmyslet čemu dám přednost; jestli si chci spíše prohlédnout prehistorické příbytky v údolí Vezere nebo si vychutnat křivolaké uličky Sarlatu či si prohlédnout interiér některého Chateau. Následující trasa je doporučená. Nejkratší cesta do Sarlatu je pouhých 10 km. Každý ať si rozmyslí na co se cítí, kdy musí vyrazit aby vše stihnul, a hlavně ať je v pořádku a včas u autobusu. Autobus tentokrát odpadlíky na trase sbírat nemůže (řidiči musí mít povinnou pauzu 8 hod. v Sarlatu)

Ráno si můžeme ještě prohlédnout na protějším břehu situovanou středověkou pevnost Chateau Castelnaud. V interiéru se nachází expozice středověkého válečnictví. Z východní terasy je snad vůbec nejhezčí vyhlídka do údolí Dordogne. Tok, zaříznutý ve vápencové tabuli, je lemován topoly. V jedinném meandru řeky, se tu na skalách, na dohled od sebe, nachází Chateau: Fayrac, Margueyssac a majestátně se vypínající Beynac. Je dobré zde nespěchat a partii si patřičně vychutnat. Pohled z každé strany je jiný.
Chateau de Fayrac je tvořeno harmonickým komplexem zámeckých budov ze 16. stol. V městečku Beynac et Cazenac nalezneme elegantní domy se zdobenými fasádami z dob rozkvětu renezance. Na skále, 150 m nad městečkem, se vypíná Chateau Beynac. Odtud je jedinečná vyhlídka.
Z Beynac pokračujeme podél Dordogne až do
St. Cyprien (mohutná silueta kostela, malebné uličky s historickými domy). Odkud přejedeme k řece Vezere.

Údolí Vezere (světové dědictví UNESCO) je známo množstvím významných prehistorických nálezů. Nachází se zde celá řada krasový jeskyň, které byly v prehistorických dobách hojně obývány (nálezy pzůstatků člověka kromaňonského, vzácných barevných nástěnných maleb, rytin, nástrojů a zbraní). V těsném okolí městečka Les Eyzies de Taynac se nachází šest přístupných jeskyní. V bývalé pevnosti nad městečkem je pak Národní muzeum prehistorie.
Z Les Eyzes de Taynac vede trasa dále podél říčky Baune až do města Sarlat la Caneda (21 km). Podle toho jak kdo stíhá, může si ještě v Les Eyzes udělat odbočku do 6 km vzdáleného
Tursac, kde lze navštívit prehistoparc. O 4 km dále proti proudu řeky v La Rogue St. Christophe můžete obdivovat 1 km dlouhou a 80 m vysokou skalní stěnu se stovkou otvorů prehistorických obydlí, rozmístěných do pěti pater. Ve středověku terasy posloužily k vybudování pevnosti (později zničena).
Také cestou v údolí říčky Baune lze učinit malou odbočku (4 km) k
Chateau Cammargue (zřícenina hradu ze 13.stol) spolu s Chateau de Lausel (zámeček přestavěný v 19. stol.).
Trasa je zakončena v městě
Sarlat de Caneda, jež si zachovalo ráz středověkého obchodního centra (úzké uličky, gotické domy, tržiště). Rozkvět města ve 13. stol. byl přerušen "stoletou válkou", kdy bylo město málem zničeno. Nové období rozkvětu pak následovalo v 15. stol. Mnoho domů má přízemí gotické, patro renesanční a střechu klasicistní (to asi proto, že tenkrát neexistovaly památkové úřady). Za zmínku stojí Place de la Liberte s radnicí ze 17. stol. a kostelem P. Marie, Rue des Consuls s paláci ze 14. - 17. stol., palác Plamon (soubor budov různých stylů), katedrála St. Sacerdos (17.stol.) s kaplí modrých kajícníků (čistý románský sloh) a konečně i "husí trh" (Place des Oies) - náměstí se zvoničkami, kde se každou sobotu (jaká že to opět náhoda) konají drůbeží trhy.
Návštěvu města je možno též využít k útratě zbylých "frantíků".
V 18:00 zde navazujeme kola a vydáme se autobusem již na zpáteční cestu.
Čeká nás dlouhá cesta a nebudeme již nikde stavět na nákupy!

...... Beynac

...... Sarlat Beynac

Vézére prehistoparc

Nocleh: autobus


(17) 15.7. ne: 1580 km

AUTOBUS: Sarlat - Brive la Gaillarde (60 km) - Limoges (153 km) - Orleans (412 km) - Paris (576 km) - Norinberk (1300 km) - Rozvadov (1425 km) - Praha (1580 km).
Příjezd: 19:00

Nocleh: doma


Celkem na kole: cca 700 km. Celková trasa autobusu: cca 4000 km


http://www.volny.cz/richard.sykora