Tentokrát prozkoumáme oblast na východ od Zugspitze. Na tři noci se ubytujeme v mládežnické ubytovně s polopenzí v městečku Oberammergau, odkud budeme vyrážet na kolech do okolí. Kromě průjezdu známým, horským střediskem Garmisch-Partenkirchenem nás budou čekat převážně klidné silničky, lesní cesty a asfaltky mezi venkovskými usedlostmi. Mimo jiné si prohlédneme další Ludvíkovo sídlo - zámek Linderhof. Budeme moci obdivovat typicky bavorské, malované fasády v Oberammergau a dalších městečkách či výzdobu v benediktinském klášteře v Ettalu. Poznáme soutěsky Leutaschklamm a Partnachklamm i jezera Lautersee, Ferchensee, Walchensee, Eibsee...
Opět se tedy můžeme těšit na kvetoucí louky i výhledy na zasněžené štíty.

 

Itinerář k tisku: PDF (1MB) (0,5MB)

Mapy k tisku: PDF (6MB) (8 MB)


4.5. pá:

Sraz u klubovny : 22:00 NAVAZOVÁNÍ KOL
Odjezd: 23:30 520 km / 8 hod.
(Praha - München - Garmisch-Partenkirchen - Mittenwald - Seefeld in Tirol - Buchen)


mapa: (1) (2) (3)

(1) 5.5. so:

Ferchensee
Buchen: 7:30 ODVAZOVÁNÍ KOL

.

...
Leutasch

... ...
Höllkapelle, Leutashklamm

... ...
Lautersee, Ferchensee

...
Lautersee, Elmau

... ... ...
Partnachklamm, můstky v Ga-Pa

Kola odvážeme v Buchenu. Odtud budeme pozvolně sjíždět k Mittenwaldu. Trasa vede plochým údolím Leutasch, mezi loukami a staveními s výhledy na masiv Wetrersteingebirge. Těsně před Mitetenwaldem se údolí zužuje do soutěsky Leutaschklamm. Hlavní přístup do soutěsky je od parkoviště u silničního mostku. K vlastní soutěsce je to pak asi 1 km. Pro nás však bude lepší jet po silnici ještě o cca 1 km dále a do soutěsky se vydat od kapličky Höllkapelle. Lze tak shlédnout její horní část. Do dolní části (soutěska není průchozí a musí se zespoda) je zbytečné zacházet, neboť nás tento den ještě čeká jedna zajímavější soutěska.
Až do Mittenwaldu zajíždět nebudeme. V prudké zatáčce nad městem odbočíme doleva a vydáme se po cestě bez provozu okolo jezer Lautersee a Forchensee k hotelu-zámku Elmau. Odtud budeme pokračovat po lesních cestách do Garmisch-Partenkirchenu. !POZOR: za Elmau, za sjezdem serpentinami k potoku, nepokračujte již dále údolím dolů, ale odbočte doprava, šikmo nahoru po cestě č. 843! Po asi 1km se držte (odbočte) vlevo. O trochu horší cesta nás povede v traverzu nad údolím. Nad soutěskou Partnachklamm začne nejprve pomalu a pak rychleji, serpentinami sestupovat dolů. Do zajímavé soutěsky se vydáme od spodního vchodu. Soutěska je asi jen 800 m dlouhá, a určitě stojí za návštěvu!
Před vjezdem do Garmisch-Partenkirchenu můžeme ještě nahlédnout do areálu skokanských můstků.
Za Oberau není nutno stoupat do kopce k Ettalu po frekventované serpentině. Lepší je se držet vlevo a vystoupat nahoru po staré, křížové cestě (i s tím, že budeme tlačit kola). V Ettalu se nachází rozsáhlý, barokní klášter. Před Oberammergau budeme po pravé straně míjet jeskyni Bärenhöhle (parkoviště).

Nocleh: Jugendherberge Oberammergau, Malensteinweg 10, Oberammergau,


mapa: (4) (3)

(2) 6.5. ne:

Linderhof
ZÚSTÁVÁME

.

.

... ...
Linderhof

... ...
Garmisch-Partenkirchen, Ettal

... ...
Bërenhohle, Oberammergau

Z Oberamergau se vydáme proti proudu říčky Linder. Kdo se bude chtít podívat na zámek Linderhof, měl by za Graswangem odbočit doprava a po pěkné, lesní cestě zezadu dojet do zámeckého parku. Linderhof byl oblíbeným sídlem krále Ludvíka II. Bavorského, stejně jako nedaleký Neuschwanstein. Kromě zámeckého parku zde můžeme obdivovat bohaté interiéry i umělou jeskyni s jezírkem, kde Ludvík s oblibou poslouchal Wagnerovu hudbu.
Od zámku je nutno se navrátit po silnici asi 3 km k odbočce do vedlejšího údolí. Jím pak budeme pozvolna stoupat, cestou podél potoka Elmaubach až do sedla 1200 m. Odtud sjedeme prudce do k řece Loisach. Při sjezdu se nám otevřou výhledy na protější masiv Zugspitze. Podél řeky Loisach budeme pokračovat přes Garmich-Partenkirchen do Oberau (červené šipky na mapě č.3). Z Oberau nás pak již čeká známé stoupání do Ettalu a dojezd do Oberammergau.

Schloss Linderhof: otevřeno denně 9 - 18 hod., 8,50 Euro.

Nocleh: opět Jugendherberge Oberammergau


mapa: (3) (5)

(3) 7.5. po:

Walchensee
ZÚSTÁVÁME

.

.

... ...
Zugspitze od Eschenlohe, Walchensee, Barmsee

... ...
Wallgau, Wagenbruchsee

Z kopce do Oberau můžeme sjet po hlavní silnici. Přejedeme řeku Loisach a po druhé straně údolí (v mapě modré šipky) dojedeme do Eschenlohe. Zde trasa odbočuje do vedlejšího údolí. Podél potoka budeme pozvolna stoupat až téměř k jezeru Walchensee. Těsně před jezerem sjedeme z mělkého sedla k hlavní silnici. Neváhejte zajet ke břehu jezera a udělat si tu malý odpočinek či oběd.
Od jezera trasa pokračuje směrem na Vallgau. Nejezděte po hlavní silnici, ale po cyklostezce po pravé straně údolí! Ve Vallgau, v zatáčce za kostelem, odbočte doprava směrem k Barmsse. Za jezerem bude asi 1 km horší cesty, ale i tento úsek by měl být celkem dobře průjezdný. Za menším jezerem Wagenbrüchsee se napojíme na hlavní silnici. Podél silnice vede cyklostezka až do Garmisch-Partenkirchenu. Odtud pak již po známé trase dojedeme do Oberammergau.

Nocleh: opět Jugendherberge Oberammergau


mapa: (3) (6)

(4) 8.5. út:

Eibsee
BALÍME
Sraz u autobusu (parkovičtě u Eibsee): 14:00 NAVAZOVÁNÍ KOL
Odjezd autobusu : 15:00 480 Km / 7hod.
Příjezd do Prahy: 22:00

.

.

...
Hollental, Zugspitze z Grainau

...
Eibsee

Do Garmisch-Partenkirchenu pojedeme v protisměru po známé trase z Linderhofu (v mapě č.3 červené šipky). Na konci města, za mostken přes řeku a po napojení na hlavní silnici, odbočíme ihned doleva, šikmo nahoru směrem k lanovce Alpspitzbahn. K lanovce ovšem nedojedeme. Za železničním přejezdem po cca 300 metrech v mírné, levotočivé zatáčce odbočte doprava. Pojedete pak velmi pěknou cestou mezi loukami a seníky s nádhernými výhledy na masiv Zugspitze. Ta výrazná spitze napravo od vstupu do údolí Hollental se jmenuje Waxenstein. Na levé straně Hollentalu pak dominuje Alpzpitze. Z Hammersbachu se budeme snažit jet po silničkách stále pod úbočím Waxensteinu. Lze také jet po trochu rušnější silnici přes Grainau.
Koho bude tlačit čas, může jet rovnou na parkoviště u Eibsee, kde bude čekat autobus. Doporučovaná trasa okolo jezera Eibsee je ovšem zajímavější. Za počáteční stoupání do kopce budete odměněni pěknými výhledy přes jezero na strmé stěny Zugspitze.

Varianta:
Za velmi pěkného počasí může být pro někoho lákavé vynechat cestu kolem jezera a místo toho vyjet lanovkou na vrchol Zugspitze (2962m). Při troše štěstí zde můžete přehlédnout celou východní polovinu Alp: švýcarské vrcholy na západě, Dolomity na jihu či Dachstein na východě.

Nocleh: domarichard.sykora@volny.cz http://www.volny.cz/richard.sykora